Czy to może być związane z dietą?

Witam. Czy jest się czym martwić jeśli 13 dnia cyklu zaczęłam plamić a od 14 do teraz, czyli 20 dnia cyklu mam skąpe krwawienie? Dodam, że nie mam żadnych dolegliwości bólowych. Nie mam też wysokiej temp. Myślałam, że może to być spowodowane osłabieniem organizmu. Kiedy rozpoczęła się miesiączka miałam ostatnie dni dwutygodniowej rehabilitacji. Słabo się odżywiałam. Miesiączka trwała 7 dni ale była skąpa. Minął tydzień i znowu krwawię również słabo. Wyniki cytologii i krwi są w normie. Pierwszy raz zdążyło mi się coś takiego. Czy to możliwe, że to przez dietę? Stres? Wysiłek fizyczny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Panią problem z krwawieniami śródcyklicznymi może mieć wiele przyczyn, poczynając od zaburzeń hormonalnych, po poważne choroby (np. endometriozę), dlatego powinien być skonsultowany z ginekologiem.

Takie sytuacje występują najczęściej przy początkach ciąży, kiedy zdarza się, że okres dalej występuje. Plamienia są wtedy spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka. W innym przypadku krwawienie pojawia się u kobiet, które dopiero co zaczęły stosować metody antykoncepcyjne (np. tabletki, wkładki itp.).

Stosowana dieta również mogłaby wywołać podobne objawy, tak samo, jak przewlekły stres i napięcie. Jednak dla większej pewności powinna się Pani spotkać ze specjalistą, który mógłby wykonać kolejne badania i postawić dokładniejszą diagnozę.

W wolnej chwili zachęcamy, aby zapoznała się Pani z naszym artykułem, w którym szerzej został opisany problem krwawienia między miesiączkami:

https://zdrowie.parenting.pl/najczestsze-problemy-miesiaczkowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.