Czy to naprawdę mogą być oznaki anemii?

Jakiś czas temu miałam problem z oddawaniem kału , i wiele razy bolał mnie bardzo silnie brzuch po czym mdlałam , najczęściej przy silnym wysiłku . Lekarz rodzinny wysłał mnie na badanie anemii co uznałam za absurdalne , ponieważ ten sam lekarz przypisał mi leki na zaparcia i na jakiś czas przeszło. Niedawno problem pojawił się ponownie , tyle że już nie mdleje a pojawiła się krew (taka różowa w małych ilościach ) . Drugi rok z rzędu w okresie jesienno - zimowym zaczyna lecieć mi ropa z pępka i widzę że puchnie w środku. Na wiosnę problem mija ..a jesienią zaczyna się od nowa Jestem osobą bladą, słabą fizycznie , wagę według BMI mam w normie lub niedowagę (zależnie od dnia ) . Prawie zawsze mam zimne dłonie i stopy . Czy to naprawdę mogą być oznaki anemii ? Czy raczej problem z jelitami ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Opisywane przez Panią objawy, mogą świadczyć o niedokrwistości, jak również o pewnych schorzeniach związanych z układem pokarmowym.

Anemia to przypadłość, w której występuje niedobór erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz hemoglobiny. Poziom tych parametrów jest niewystarczający do prawidłowego utlenienia tkanek. Na to schorzenie narażone są najbardziej dzieci, kobiety w wieku rozrodczym oraz osoby starsze.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się niedokrwistości można zaliczyć: niedobory żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 w organizmie, czynniki genetyczne, stosowanie niektórych leków, krwotoki, choroby przewlekłe, a także różnego rodzaju infekcje. Najczęściej źle zbilansowana dieta oraz za mała podaż żelaza w diecie przyczynia się do rozwoju anemii.

Schorzenie to charakteryzuje się najczęściej takimi objawami jak: osłabienie, zmęczenie, bladość skóry, zawroty głowy, wypadanie włosów, a także bóle brzucha.

Patrząc na Pani dolegliwości, może być prawdopodobne, że cierpi Pani na anemię. Jednakże należałoby wykonać w pierwszej kolejności odpowiednią diagnostykę, aby potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie. Zalecamy konsultację z lekarzem internistą, który na podstawie wyników badań pomoże wskazać przyczyny Pani dolegliwości, również ze strony układu pokarmowego.

Pomocne tu mogą być takie badania, jak: pełna morfologia z rozmazem krwi, OB, CRP, określenie poziomu retikulocytów, witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, ferrytyny oraz prób wątrobowych w surowicy krwi. Wskazane byłoby wykonanie również USG jamy brzusznej oraz badania kału na krew utajoną.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.