Czy w czasie ''szybkiego wzrostu'' można schudnąć?

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, czy w okresie dojrzewania, czyli w okresie szybszego wzrostu ciało może się samo wydłużyć, wysmuklić? Czekam na odpowiedź, pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Okres dojrzewania to szczególny czas w życiu każdego człowieka. Jest to proces wieloletni i bardzo zróżnicowany, co oznacza, że u każdego zachodzi bardzo indywidualnie. Dojrzewanie zależy od uwarunkowań genetycznych oraz czynników środowiskowych, tzn. naszej diety, poziomu aktywności fizycznej, ewentualnych dolegliwości chorobowych itp.

Rozwój fizyczny oraz wzrost kształtuje się do 20 - 25 roku życia. Dlatego w okresie dojrzewania ciało w pewnym sensie "automatycznie" wydłuża się oraz wysmukla.

Możemy sami osiągnąć właściwą masę ciała poprzez właściwy sposób odżywiania oraz regularne uprawianie sportu. Dlatego już dziś warto pomyśleć o zmianie swojej diety. Spożywaj różnorodne produkty, jak najmniej przetworzone. Zainteresuj się ofertą sklepów ze zdrową, ekologiczną oraz tradycyjną żywnością. Unikaj nadmiaru słodyczy, wysokosłodzonych napojów gazowanych, słonych przekąsek, takich jak paluszki i chipsy oraz fast foodów. Spożywaj jak najwięcej tzw. „zdrowej żywności”, takiej jak warzywa, chude produkty mleczne, ryby morskie i owoce morza. Wzbogacaj swoją dietę w witaminy, dodając do posiłków suszone algi morskie, kiełki pszenicy czy orzechy i nasiona słonecznika.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska.