Czy w tej sytuacji może dojść do przedawkowania witaminy A?

Dzień dobry, chciałabym skonsultować dawkowanie witaminy A. Otóż, kupiłam sobie tzw. green superfood w proszku i zamierzam dodawać jedną miarkę do koktaju. Zauważyłam, że w składzie jest 3 mg witaminy A, a więc 5 razy więcej niż zalecana norma. Czy w związku z tym nie dojdzie do przedawkowania? Oprócz witaminy A, produkt ten zawiera wiele dobrych składników, jak antyoksydanty, probiotyki i wyciągi z zielonych warzyw.

Dzień dobry,
Witamina A w nadmiarze jest związkiem toksycznym. Może powodować drażliwość, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmiany zabarwienia i świąd skóry oraz bóle głowy.

Dawka o której Pani pisze jest bardzo wysoka, pytanie czy być może zinterpretowała Pani błędnie ulotkę suplementu? Być może spojrzała Pani na dawkę na 100 gramów produktu, a nie na 1 dawkę na przykład 5 gramów?

Norma na witaminę A dla kobiet w Pani wieku wynosi 700 mikrogramów czyli 0,7 mg.

Stosując racjonalny, zróżnicowany sposób odżywiania się nie ma konieczności przyjmowania suplementów diety w celu pokrycia zapotrzebowania na witaminę A.

Mając na celu pozbycie się zbędnych kilogramów, zalecałabym przyjrzeć się jak wygląda codzienna dieta i zmodyfikować ją w ten sposób aby zwiększyć ilość błonnika w diecie i wygenerować deficyt kaloryczny. Deficyt kaloryczny uzyska Pani przez zmniejszenie porcji przyjmowanych posiłków, liczby posiłków, wyeliminowanie kalorycznych przekąsek czy też zwiększenie aktywności fizycznej. Należałoby zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, mając na celu zmniejszenie masy ciała, a nie przyjmować suplementy diety, ponieważ nie one są rozwiązaniem racjonalnego żywienia.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/