Czy w tym przypadku mogło dojść do zapłodnienia?

Witam. Uprawiałam seks z partnerem bez zabezpieczenia podczas okresu, mój cykl byl nieregularny i trwal 23 dni, stało sie to w 2 dniu okresu po czym w następnym dniu okres zanikł. Czy ryzyko ciąży moze wystąpić? Minęły 6 dni jak na razie test jest negatywny, kiedy mogę zrobić test z apteki i badanie krwi żebym miała 100% pewności?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej jest to mało prawdopodobne, by do zapłodnienia doszło w pierwszych dniach miesiączki.

Natomiast test ciążowy warto wykonać po 10-14 dniach od domniemanego zapłodnienia lub w dniu spodziewanej miesiączki. W praktyce, przy wyborze odpowiedniego testu ciąży warto kierować się stopniem czułości deklarowanej przez producenta – niektóre testy wykrywają ciążę bardzo szybko. Więcej informacji w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Niemniej najlepszym sposobem na upewnienie się co do ciąży jest test laboratoryjny – już po 7 dniach od stosunku powinien dać miarodajny wynik, jednoznacznie wskazujący poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu obecnego we krwi kobiety ciężarnej. O badaniu może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.