Czy z tymi objawami szukać pomocy u specjalisty?

Witam! Od jakichś 2 lat borykam się z objawami, które mogą być objawami nerwicy. Wszystko zaczęło się od stresującej pracy: ciągły pośpiech, spory wysiłek fizyczny i wymagania pracodawców powodowały stres. Po pewnym czasie zauważyłem następujące objawy: ciągłe uczucie ciepła (zwłaszcza na twarzy), prawie w ogóle nieustający rumieniec (nawet z rana po przebudzeniu się), uczucie niepokoju, uczucie, jakbym miał podwyższone ciśnienie krwi (ciągłe uczucie jakby cała głowa była napompowana i nawet przy krótkotrwałym nachyleniu się czułem jakby cała krew spływała mi do głowy, powodując rumieniec i mocniejszy puls). Do tego nie potrafię się zrelaksować, nawet w dni wolne od pracy. Przez jakiś czas odczuwałem kłucie w sercu w sytuacjach bardziej stresujących, lecz ten objaw nie trwał długo i ustąpił. Badałem się u kardiologa (holter ciśnieniowy oraz holter EKG - oba w normie), Echo serca również w normie. Badanie na tarczycę (TSH, FT3 FT4) także w normie. Brak możliwości zrelaksowania się oraz uczucie, jakbym miał za dużo krwi w głowie, nie dają mi spokoju. Proszę o radę, czy z tymi objawami szukać pomocy u specjalisty? Czy są jakieś metody, którymi będę mógł sobie sam pomóc?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Pana serdecznie,

permanentny stres, jakiemu był Pan poddany, może wpływać na funkcjonowanie. Opisane problemy utrzymują się od dwóch lat i obawiam się, że nie uda się Panu zażegnać ich bez interwencji specjalisty. Niestety powyższe informacje nie mogą być dla mnie podstawą do zdiagnozowania nerwicy, w tym celu konieczny będzie bezpośrednia rozmowa ze specjalistą - proponuję wizytę u psychiatry. Możliwe, że potrzebne będą także bardziej specjalistyczne badania neurologiczne, by wykluczyć biologiczne podłoże problemu. W mojej opinii konieczna jest konsultacja, bowiem opisane objawy utrzymują się już zbyt długo i trzeba znaleźć ich przyczynę.

Jeśli chodzi o kwestie związane z odprężeniem, warto spróbować zastosować techniki relaksacyjne szeroko opisywane na stronach internetowych. Sądzę, że trening autogenny również przyniósłby pozytywne rezultaty.

Pozdrawiam