Czy zatem mogę chorować na nadczynność tarczycy?

Witam. Męczę się bardzo od kilku lat. /- 9 lat. Miewam duszności, problemy z oddychaniem, dosłownie lykam powietrze a dalej odczuwam duszności. Ciągłe stany depresyjne, nieustanne ogólne zmęczenie. Niekiedy do tego stopnia odczuwalne zmęczenie jakbym zrobił z 30km piechotą albo rzucał worki przez cały dzień. Ciągła ospałość i ogromna nadwrażliwość na ciepło. Zmęczenie po wysiłku nie jest tak dokuczliwe jak to co odczuwam na przykład po chwilowej jeździe autem lub siedzeniu przy komputerze. Mam ogromne problemy gdyż bardzo utrudnia mi to codzienne funkcjonowanie oraz pracę umysłową. Miałem robione badania wątroby, płuc, zabieg przegrody nosa. Miewałem swego czasu również silne bóle głowy. Choruje trochę na nerwicę. Ale ostatnio rzadko miewam z nią problemy. Badanie podstawowe tarczycy wykazało TSH w normie. Morfologia też ok. Zacząłem brać gotukole ale jak na razie po za poprawą myślenia i koncentracji innych efektów brak. A ona zdaje się być raczej na niedoczynność. Czy zatem mogę chorować na nadczynność tarczycy? Nadmienić również należy, że żaden lekarz nie pofatygował się o wysłanie mnie na rozszerzone badania a mam zamiar od przyszłego tygodnia je zrobić. Prośba lekarzy o wysłanie na jakieś badania zwykle kończyła się arogancją z ich strony no bo jak to, że ja mówię im co oni mają robić bo przecież wiedzą lepiej, ale ja już dłużej tak nie dam rady żyć.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że towarzyszą Panu takie uciążliwe dolegliwości, z którymi na pewno ciężko się uporać. Objawy, o których Pan wspomniał mogą wynikać z wielu czynników, ale także mogłyby prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Jednakże każde pogorszenie stanu zdrowia powinno być skonsultowane z lekarzem internistą.

Biorąc pod uwagę fakt, że dotychczasowe wyniki badań ( w tym również TSH) wykazały prawidłowe wyniki, prawdopodobnie można by wykluczyć nadczynność tarczycy oraz inne towarzyszące schorzenia. Aby wyeliminować poważniejsze choroby, wskazane by było rozszerzenie diagnostyki o badania takie, jak: EKG i echo serca, określenie poziomu troponiny, d – dimerów, kreatyniny, przeciwciał przeciwtarczycowych anty- TPO, anty – Tg, a także kortyzolu, prolaktyny oraz testosteronu w surowicy krwi.

W przypadku nie wystąpienia większych odchyleń od ustalonych norm referencyjnych, należałoby rozpatrzyć, czy wymienione objawy nie wynikają z czynników emocjonalnych. Prawdopodobnie mogłaby występować u Pana nerwica lękowa, która również powoduje takie dolegliwości ze strony układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Z racji pewnej odległości, trudno jest określić przyczynę Pana problemów zdrowotnych. Proponujemy, zatem konsultację z lekarzem internistą lub kardiologiem, aby pomógł odnaleźć przyczyny Pana stanu zdrowia. W razie konieczności przydatna mogłaby okazać się wizyta u lekarza psychiatry.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.