Czy zwiększone stany lękowe, bezsenność, brak sił, to normalne podczas rzucania palenia?

Witam, od 2 miesięcy mam nawrót nerwicy lękowej, zdarzało się też, że budziłem się za wcześnie. Od pewnego czasu czuje się trochę osłabiony lecz nie wiem czy sobie tego bardziej nie wmawiam. Od tygodnia nie pale papierosow. Czy zwiększone stany lękowe, bezssenność, brak sil to normalne podczas rzucania palenia? Jeśli chodzi o apetyt to czasami nie mam wcale ale zdarzają się napady tasiemca na wieczór. Czasami przyjmuje magnez i witaminę D, kawę pije z jednej lyzeczki raz na kilka tygodni

Dzień dobry.

Rzucanie palenia może się wiązać ze przejściową zwiększoną drażliwością i być może tego właśnie doświadcza Pan obecnie. Jeśli ma Pan nerwicę lękową, napięcia związanego z rzucaniem palenia pewnie będzie Pan doświadczał kierując większą uwagę na objawy nerwicowe.

Czy leczy się Pan z powodu nerwicy? Jeśli nie, zachęcam do podjęcia leczenia. Zalecaną formą leczenia nerwic jest psychoterapia.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Na pewno warto jest zasięgnąć porady psychiatry, żeby dowiedzieć się czy zgłaszane objawy to jest tylko nerwica. Sygnalizowane objawy, takie jak wczesne budzenie się, brak apetytu czy osłabienie mogą towarzyszyć stanowi depresyjnemu i psychiatra stwierdzi jaki jest charakter tych dolegliwości. Stanom depresyjnym mogą też towarzyszyć mniej lub bardziej nasilone lęki. W zależności od postawionej diagnozy zostanie zaproponowane leczenie. Są bardzo dobre leki antydepresyjne, które pomagają uporać się z depresją. Nie dzieje się to natychmiast, tylko po paru tygodniach.
Jeżeli stwierdzono kiedyś „nerwicę lękową” to należałoby pamiętać, że w nerwicach najlepsze efekty daje psychoterapia, którą czasami można wspierać farmakoterapią. Wszystko zależy od nasilenia objawów. Trzeba jednak bardzo uważać, bowiem leki o działaniu przeciwlękowym (z grupy tzw. beznzodiazepin) mają często silne właściwości uzależniające i nie powinny być stosowane przez dłuższy okres czasu, żeby nie spowodować uzależnienia.
Bezpośrednio po zaprzestaniu palenia mogą wystąpić różne nieprzyjemne objawy, które są odpowiedzią na odstawienie nikotyny, która jest substancją psychoaktywną powodującą uzależnienie. Objawy występujące po odstawieniu substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, niektóre leki) nazywane są objawami abstynencyjnymi (odstawiennymi). Można je zniwelować farmakologicznie.

Witam Pana
Organizm różnie reaguje na odstawienie papierosów.
Mogą to być objawy zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Oprócz głodu nikotynowego palacze mogą odczuwać
stany rozchwiania emocjonalnego, rozdrażnienie,
obniżenie nastroju, kłopoty ze snem, z koncentracją,
zmęczenie, osłabienie, nadmierną potliwość, kołatanie
serca
, wzdęcia, zaparcia, bóle głowy i wiele innych.
Wnioskuję, że wcześniej nerwicę lękową leczył Pan tylko
środkami farmakologicznymi. Jest to leczenie objawowe.
Środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń nerwicowych
i nie rozwiązują Pana problemów, jedynie tłumią objawy.
Dlatego mogło dojść do nawrotu nerwicy lękowej.
W obecnym stanie emocjonalnym istnieje też zwiększone
ryzyko powrotu do nałogu.
Żeby skutecznie uwolnić się od nałogu palenia potrzebna jest
praca nad emocjami, umysłem, psychiką i tym wszystkim,
co kojarzy się z paleniem i sprawia, że człowiek sięga
po papierosa nie bacząc na ryzyka z tym związane.
Przy rzucaniu palenia doskonale sprawdza się psychoterapia,
która rozpoznaje źródła psychicznych uwarunkowań
związanych z nałogiem, wzmacnia poczucie kontroli,
uczy strategii lepszego radzenia sobie ze stresem oraz pomaga
wyeliminować niepożądane objawy po rzuceniu palenia.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże też Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl