Czym jest dieta katogeniczna?

co Pan/Pani sądzi o diecie jajecznej i diecie ketogenicznenej?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do dietetyka. W czasie wizyty będzie można określić najbardziej odpowiednią dietę.

Dieta jajeczna jest dietą monotonną gdyż oparta jest głównie o spożycie jajek (w zamian można jeść mięso z kurczaka). Dozwolone są także pewne ilości warzyw i owoców oraz duża ilość płynów - herbatek owocowych czy ziołowych. Jak każda tego typu dieta oparta o jeden składnik powinna być stosowana jak najkrócej ze względu na możliwość pojawienia się niedoborów.
Dieta ketogeniczna natomiast opiera się na białkach i tłuszczach a węglowodany są wyeliminowane. Dopuszczalna ilość węglowodanów jaka może być zjadana to 20-50 g. Dieta ta nie dostarcza wielu witamin i składników mineralnych a także przeciwutleniaczy czy błonnika pokarmowego. Podczas stosowania diety należy być pod opieką specjalisty i wykonywać badania.
Obie mają wspólne skutki - chudnie się po nich szybko ale mogą uszkadzać nerki. Moim zdaniem zdecydowanie lepsza będzie dieta urozmaicona, zawierająca produkty z każdej grupy spożywczej, która dostarczy niezbędnych witamin i składników mineralnych i będzie dopasowana indywidualnie do potrzeb.

Pozdrawiam
www.dietifit.pl