Dieta owsiana

Jak długo można stosować dietę owsianą i czy można ograniczyć się do spożywania jedynie samych płatków owsianych przez kilka miesięcy ?

W ogóle nie należy stosować diet monotematycznych (dieta zawierająca tylko jeden lub dwa składniki). Przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do poważnych niedoborów makro i mikroskładników. Należy zmienić nawyki żywieniowe na stałe, zastosować dietę o obniżonej kaloryczności względem aktualnego zapotrzebowania energetycznego. Dieta powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. W innym wypadku może nastąpić efekt jojo po zakończeniu monodiety.

Dzień dobry,

Spożywanie samych płatków owsianych przez tydzień, miesiące doprowadzi do znacznych niedoborów w organizmie - białka (niedożywienie, anemia, spadek odporności), tłuszczu (suchość skóry, zaburzenia hormonalne), węglowodanów (zaburzenia koncentracji uwagi), witamin i soli mineralnych.
Płatki owsiane są bardzo zdrowe, jeżeli stanowią element diety odpowiednio zbilansowanej.
Spożywaj płatki co 2 dzień na śniadanie lub kolację, a korzystnie wpłynie na Twój organizm.

Mgr Anna Chmielewska Dietetyk

Witam. Dieta owsiana, jak inne diety jednoskładnikowe mogą powodować rozregulowanie pracy jelit, niedobory witamin, składników mineralnych. Tylko zbilansowana dieta dostarczająca w odpowiednich proporcjach białka, węglowodanów i tłuszczy pozwoli na utratę zbędnych kilogramów w racjonalny sposób. Nawet jeśli udałoby się Pani wytrzymać kilka tygodni wyłącznie na płatkach owsianych (czego odradzam), później wracając do starych przyzwyczajeń żywieniowych może nastąpić wzrost masy ciała. Wtedy oprócz zaparć, niedoborów, złego samopoczucia wraca Pani do punktu wyjścia.
Proponuję wcielić w życie zasady racjonalnego żywienia.
Pozdrawiam.