Czy płatki owsiane tuczą?

Witam Panią serdecznie, jem na śniadadanie płatki owsiane z wodą i z mlekiem. Dla smaku dodaję sobie trochę miodu, i oczywiście potem jabłko tartę. Koleżanka uważa że płatki owsiane tuczą. Proszę ,nie zrozumieć, wole się upewnić, bo według mnie koleżanka nie nie ma racji. Przecież to nie są węglowodany. Proszę mi napisać co można jeść i z jakiej grupy produkty aby nie były tuczące, kaloryczne. Chcę zachować odpowiednią wagę i dobrą sylwetkę. Wydawało mi się, że płatki owsiane w tym pomagają bo zwiększają przemianę materii. Teraz jednak nie jestem już tego taka pewna. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz, Henryka lat 57 ,

Płatki owsiane nie tuczą, a wręcz w pewnych kręgach są uważane za idealne śniadanie, gdyż dostarczają niezbędnej energii do pracy mózgu, witamin i błonnika. Dlatego też regulują pracę jelit. Jednak wszystko zależy od ilości, bo miód jest tuczący i mleko może być tłuste... Jest wiele szkół jeśli chodzi o łączenie produktów, generalnie każda grupa jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ale trzeba jej dostarczać z głową.

Pani Henryko - nie tuczy wyłącznie woda i powietrze. Wszystkie produkty spożwcze cechują się wartością odżywczą i energetyczną i jedzone w nadmiarze (zarówno same pojedynczo jak i w kombinacjach) - mogą przyczynić się do nadwyżki energetycznej i otyłosci. Płatki owsiane nie różnią się zasadniczo wartością energetyczną od innych wyrobów zbożowych, a przeciętna miska owsianki z 4-5 łyżek płatków z dodatkiem mleka, miodu i jabłka (w zależności od proporcji) może być nośnikiem od 250 do 500 kcal. Do mało kalorycznych przekąsek należą warzywa, których podaż w diecie powinna być na poziomie 300-400 g dziennie. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do swojego sposobu odzywiania i obawia się Pani możliwości rozwoju otyłości - najlepiej udać się do specjalisty, który pokieruje Panią we właściwym kierunku.

Witam Panią,

Widzę, że Pani wiedza na temat żywienia jest dość nieuporządkowana. Płatki owsiane zawierają węglowodany, jednak są to węglowodany złożone, uwalniane powoli co ogranicza skoki cukru, energia jest dostarczana stopniowo, my na dłużej czujemy sytość.
Płatki owsiane nie tuczą, wręcz przeciwnie tak jak wspominałam dostarczają niezbędnych węglowodanów złożonych oraz błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Wszystko jednak zależy od ilości spożywanych płatków, ilości dodatku miodu i rodzaju mleka. Jeżeli używa Pani mleka 2%tłuszczu, miodu jest niewiele a płatkami się Pani nie przejada to nie ma powodów do obawa - od takiego śniadania Pani nie przytyje!
Proszę zachować odpowiednie proporcje składników odżywczych również w innych posiłkach. Dieta bowiem powinna byc odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani zapotrzebowania energetycznego.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Płatki owsiane to węglowodany złożone, które zapewniają nam uczucie sytości na dłużej. Są bardzo dobrym śniadaniem - aczkolwiek we wszystkim należy zachować umiar. Jeżeli w Pani porcji mamy do tego mleko max 2% tłuszczu i niewielką ilość miodu to nie ma powodu do obaw. Natomiast można zamiast mleka zawsze używać produktu fermentowanego np maślanki/kefiru/jogurtu.

Tuczy nas nadmiar kalorii w stosunku do zapotrzebowania, a nie konkretne produkty. Wszystko zależy od tego jakie są ilości tych produktów i od zapotrzebowania energetycznego.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

prawda jest taka, że tuczyć może… wszystko. To, czy dany produkt spożywczy będzie mógł doprowadzić do wzrostu naszej masy ciała, uzależnione jest przede wszystkim od tego, ile będziemy go spożywać.

Tak samo jak opisano powyżej wygląda sytuacja z płatkami owsianymi. Wszystko zależy od tego, jakie ilości tychże płatków będzie Pani spożywała – jeżeli będą one bardzo duże, to wtedy i płatki owsiane będzie można uznać za „tuczący produkt”. Dużo zależy również od tego, z czym łączy Pani płatki owsiane – jeżeli dodawać będzie do nich Pani słodkie substancje (np. miód, szczególnie w dużych ilościach) to będą one zwiększały kaloryczność posiłku z płatkami owsianymi i również będzie mogło przez to dojść do wzrostu Pani masy ciała.

Jeżeli poszukuje Pani wskazówek, jak się odżywiać, aby dieta była zdrowa, a jednocześnie nie prowadziła ona do przyrostu masy ciała, to najlepiej byłoby przyjrzeć się tzw. piramidzie żywienia. W Internecie natknąć się na nią nietrudno, a dostarcza ona cennych wskazówek na temat tego, jak najlepiej jest się odżywiać. U podstawy piramidy widnieją produkty, które to powinniśmy spożywać w jak największej ilości, na jej szczycie znajdują się z kolei takie pokarmu, które najkorzystniej byłoby już ograniczać. Proszę również pamiętać o tym, aby dieta była zróżnicowana – wtedy właśnie istnieją największe szanse na to, że będziemy dostarczać do swojego organizmu wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.