Stosowanie diety Paleo

Czy dieta Paleo jest bezpieczna?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponowane w internecie diety cud nie są zdrowe dla naszego organizmu i nie zalecam ich stosowania. W diecie Paleo zaleca się zbyt dużą ilość białka (co obciąża nerki) oraz ogranicza produkty zbożowe, co automatycznie powoduje mniejszą podaż składników mineralnych i błonnika, kończącą się objawami niedoborów i zaparciami.
Polecam natomiast zastosowanie się do zasad zdrowego odżywiania, które doskonale sprawdzają się w zakresie normowania masy ciała.
Należy:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Ważna jest też codzienna aktywność fizyczna.

Większość zasad diety Paleo jest niezgodna z zaleceniami racjonalnego odżywiania. Dieta ta należy do diet wysokobiałkowych, dających dobre efekty na początku stosowania. Niestety te diety nie są dla każdego - niektóre osoby dobrze się czują na tego rodzaju diecie, a inne nabawiają się problemów zdrowotnych, które będą im towarzyszyć do końca życia. Dieta ta opiera się przede wszystkim na produktach ze świata zwierzęcego - mięsie, rybach, owocach morza, które są źródłem białka zwierzęcego. Nadmiar białka zwierzęcego w diecie doprowadza m.in. do zakwaszenia organizmu, co skutkuje uruchomieniem zapasów wapnia i magnezu z kości (organizm chce powrócić do równowagi) - efekt: osteoporoza. Nadmiar białka może również doprowadzić do uszkodzenia nerek oraz wątroby. Niepokojący w diecie Paleo jest również fakt, że wyklucza ona produkty będące źródłem węglowodanów złożonych (produkty zbożowe), które umożliwiają całkowite spalanie tkanki tłuszczowej (bez nich tkanka tłuszczowa spalana jest do związków ketonowych, które zatruwają organizm). Ponadto produkty te są dobrym źródłem błonnika pokarmowego (niedobór błonnika + nadmiar białka zw.=mocne i częste zaparcia, które mogą doprowadzić do powstawania nowotworów), składników mineralnych (m.in. magnez, wapń) czy też witamin (szczególnie z grupy B). Osobiście nie polecam stosowania tego typu diety. Natomiast jeżeli ktoś jest jej wielkim zwolennikiem, powinien stosować ją pod okiem specjalisty, który odpowiednio zbilansuje dietę, by zminimalizować jej potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie. Pozdrawiam

Witam,
Jak każda dieta, czy to Paleo, czy Dukana, czy jakakolwiek inna, nie jest dietą racjonalną, a zatem i nie jest dietą zdrową. W racjonalnym żywieniu , powinny pojawiać się właściwie wszystkie grupy produktów, natomiast w diecie Paleo nie ma choćby zbóż (cennego źródła białka, węglowodanów, w tym błonnika i wielu składników mineralnych), roślin strączkowych (źródła białka roślinnego oraz składników mineralnych i błonnika), warzyw z dużą zawartością skrobi, typu ziemniaki (cenne źródło witaminy C, potasu i wapnia).
Na pewno plusem tej diety jest to, iż wyklucza się takie grupy produktów jak słodycze fast-food oraz dania błyskawiczne, jednak nie zaliczyłabym tej diety do zdrowych. Tym bardziej iż nadmiar białka niesamowicie obciąża zarówno nerki jaki wątrobę.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Ledwoń
specjalista ds. odżywiania

A czy my jesteśmy jaskiniowcami? Używamy mózgu i ciała inaczej, niż to było kiedyś.
Absolutnie jej nie polecam. Nadmiar mięsa w diecie jest związany z kwasicą w ciele, osłabieniem pracy narządów, które się podtruwają toksynami. Następuje gnicie w jelitach, przegrzanie ciała. Ryzyko = nadciśnienie, wysoki cholesterol, parcie na słodycze, odkładanie kamieni w ciele i wiele innych. Paskudna dieta :)