W jaki sposób wyszczuplić ciało?

Mam 160m wzrostu, ważę 60 kilogramów, za dużo zdecydowanie. , Wiem, że nigdy nie będę chuda przez budowę ciała, ale chodzi mi o szczupłość, szczególnie o uda, brzuch, i tak dalej. Mój tryb życia nie pomaga - w szkole bywam do 16.30 i mam mnóstwo nauki. Raczej nie jem w szkole, mimo, że mam jedzenie - stres mnie blokuje. Co powinnam zrobić? Ograniczę słodycze, więcej warzyw. Oprócz figury chciałabym schudnąć 10 kg, ale chcę zrobić to w zdrowy sposób. Dziękuję za wszelkie porady.
ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam serdecznie
Zdrowe odchudzanie to najlepszy sposób na osiągnięcie należnej masy ciała z jednoczesnym wspieraniem zdrowia i kondycji. W tym celu warto skupić się na regularności posiłków - rozumiem trudności związane z godzinami zajęć i towarzyszącym stresem, jednak to właśnie unikanie spożywania II śniadania i duże odstępy czasowe pomiędzy posiłkami wpływają na odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Organizm przyzwyczajony do rzadkiej dostawy energii i składników odżywczych gromadzi je " na zapas" w postaci nadmiernych kilogramów. Warto więc zmobilizować się w tej kwestii. Aby pokonać trudności ze spożywaniem posiłku w stresie dobrze byłoby wybierać na drugie śniadanie tylko te produkty które najbardziej nam smakują oraz skupić się na konsystencji łatwej do spożycia. Przykładem może być tu jogurt z płatkami zbożowymi (np. owsianymi) i świeżymi owocami. Możliwe, że atrakcyjne wizualnie i smakowo danie zdecydowanie łatwiej będzie Ci spożyć w szkole.
Ograniczenie słodyczy rzeczywiście jest bardzo wskazane. Są one źródłem pustych kalorii, które nie sprzyjają ani zdrowiu, ani normalizacji masy ciała. To samo dotyczy przekąsek typu krakersy, paluszki, chipsy itp. oraz napojów dosładzanych.W chwili pokusy warto sięgnąć po owoce.
Spośród produktów zbożowych zalecam wybór pełnoziarnistych - zawierają więcej błonnika, a dodatkowo są źródłem cennych składników mineralnych.
Ważne w diecie są też warzywa, które obfitują w witaminy, charakteryzują się niską kalorycznością i dużą zawartością błonnika. Warto spożywać je w postaci surowej jako przekąskę (na przykład marchewkę pokrojoną w paski),bądź w postaci gotowanej.
Unikać należy nadmiaru tłuszczów zwierzęcych w diecie - niewskazane są więc tłuste mięsa, podroby wędliny.
Głównym źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne (oliwa z oliwek, sojowy, słonecznikowy) dodawane na surowo do sałatek i dań, orzechy, nasiona, pestki dyni i ryby morskie (bogate w cenne kwasy omega 3).
W miarę możliwości dobrze byłoby również zwiększyć aktywność fizyczną - minimum 3- 4 razy w tygodniu, w postaci gimnastyki, lub dowolnej dyscypliny sportowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co powinnam jeść, żeby wyszczuplić ciało?

Witam, Mam 28 lat, warzę 55 kg. Jem zazwyczaj 3 posiłki dziennie, dwa małe i jeden większy, sporadycznie podjadam w ciągu dnia. Chciałabym zrzucić 3,4 kg i ogólnie wyszczuplić ciało. Co powinnam jeść, ile razy dziennie?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
Do określenia ilości kilokalorii, które dziennie powinna Pani spożywać potrzeba jeszcze wysokości ciała - wtedy można wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, które sprawią, że będzie Pani chudła.

Z ogólnych zaleceń to: 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny, eliminacja słodyczy, fast-food'ów, wysokoprzetworzonych produktów (gotowych do spożycia zaraz po podgrzaniu), tłustych potraw. Natomiast polecane będą produkty pełnoziarniste: razowe pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony, duża ilość warzyw. Należy także ograniczyć smażenie, a postawić na pieczenie i gotowanie.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań

0

Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis dzięki któremu poprawi się Pani sylwetka. Ważna jest także odpowiednia aktywność fizyczna.
Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak się pozbyć cellulitu i wyszczuplić ciało?

Witam.Mam 167cm wzrostu,ważę 53 kg. Co 2 dzień ćwiczę na rowerku stacjonarnym, codzień robię po 150 brzuszków.Nie stosuję żadnej diety, ale nie mogę się zmobilizować, żeby jeść mniej i nie podjadać między posiłkami. Staram się też jeść co 3 godziny, ale niestety szybko robię się głodna więc lecę do kuchni po coś małego. Chcę też zapisać się 1 w tyg. na pilates. Zależy mi na zrzuceniu małej 'oponki' z brzucha, ogólnym wyszczupleniu ciała, szczególnie nóg i pozbyciu się cellulitu. Proszę o poradę.
ponad rok temu

Witam, według mojej oceny Pani waga w stosunku do wzrostu jest wręcz idealna :-)
Jednakże w przypadku cellulitu - jest to problem wielu szczupłych osób - żywienie połączone z aktywnymi ćwiczeniami przynoszą efekty, ale zalecam zwrócić uwagę na poziom hormonów-często gospodarka hormonalna wpływa na powstanie cellulitu (tzn. np.: przyjmowanie hormonów o działaniu antykoncepcyjnym). Leki o działaniu hormonalnym zatrzymują wodę w organizmie i przy dużej ilości wypijanych płynów woda gromadzi się w tkankach w postaci cellulitu. Nawet jeśli Pani teraz nie przyjmuje a wcześniej były dawkowane- po prostu na efekty ćwiczeń trzeba dłużej poczekać, ALE NIE ZAPOMNIEĆ, że nadmiar jedzenia jest tu niepożądany!!!
Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty