Jak pozbyć się kilogramów po ciąży bliźniaczej?

Witam, od zawsze borykam się z nadmiarem kilogramów.lecz teraz doskwiera mi to bardziej niż kiedykolwiek.w czasie bliźniaczej ciąży przytyłam prawie 30 kg i do tej pory pozostało mi jakieś 15-20kg do zrzucenia.od porodu minęło już prawie 4 lata.chciała bym prosić o podpowiedz w sprawie diety jaka mogę stosować.sama próbowałam już wielu lecz bez skutku.mam 26 lat i ogólnie raczej na nic nie choruję.mam zamiar także zacząć ćwiczyć.proszę o radę.pozdrawiam.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję wprowadzić kilka modyfikacji do dotychczasowego jadłospisu i zadbać o zdrowy styl życia- to najzdrowszy i najskuteczniejszy sposób utraty nadmiaru kilogramów.Przede wszystkim warto skupić się na regularności posiłków - zbyt duże odstępy czasowe pomiędzy posiłkami wpływają na odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Organizm przyzwyczajony do rzadkiej dostawy energii i składników odżywczych gromadzi je " na zapas" w postaci nadmiernych kilogramów. Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie co ok 4 h.
Bardzo ważne jest też ograniczenie słodyczy . Są one źródłem pustych kalorii, które nie sprzyjają ani zdrowiu, ani normalizacji masy ciała. To samo dotyczy przekąsek typu krakersy, paluszki, chipsy itp. oraz napojów dosładzanych.W chwili pokusy warto sięgnąć po owoce.
Spośród produktów zbożowych polecam wybór pełnoziarnistych - zawierają więcej błonnika, a dodatkowo są źródłem cennych składników mineralnych.
Ważne w diecie są też warzywa, które obfitują w witaminy, charakteryzują się niską kalorycznością i dużą zawartością błonnika. Warto spożywać je w postaci surowej jako przekąskę (na przykład marchewkę pokrojoną w paski),bądź w postaci gotowanej.
Unikać należy nadmiaru tłuszczów zwierzęcych w diecie - niewskazane są więc tłuste mięsa, podroby wędliny.
Głównym źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne (oliwa z oliwek, sojowy, słonecznikowy) dodawane na surowo do sałatek i dań, orzechy, nasiona, pestki dyni i ryby morskie (bogate w cenne kwasy omega 3).
W miarę możliwości dobrze byłoby również zwiększyć aktywność fizyczną - minimum 4 razy w tygodniu, w postaci gimnastyki, lub dowolnej dyscypliny sportowej realizowanej przez ok 45min-1h.
pozdrawiam