Czym może być spowodowana lekka niedokrwistość?

Witam. W marcu bieżącego roku miałam robione badania krwi i wyszła mi lekka niedokrwistość (czerwone krwinki: 4.41 10x6 - norma od 4.5 10x6), reszta była w normie. W sierpniu natomiast liczba ich już była niższa (wynosiła 4.0), reszta nadal jest w porządku. Od lutego zmagam się z problemem z miesiączkowaniem (5 miesięcy nie miałam okresu, teraz biorę F**** i miesiączka pojawiła się). W sierpniu przeszłam przez różne badania, w kierunku celiakii (wyszła mi m.in. osteopenia, zanik kosmków jelitowych typ 3a w skali Marsha, jednak badania krwi nie potwierdziły celiakii), jest to najprawdopodobniej zespół złego wchłaniania. W sierpniu miałam też badanie na krew utajoną w kale, wynik był pozytywny. Badanie powtórzyłam na początku września, wynik był ujemny. Czy niski poziom erytrocytów może być jakoś związany z moimi objawami?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Prawidłowa ilość erytrocytów we krwi obwodowej wynosi około od 4,0 do 5,0 mln/mm3. Oznacza to, że nie powinnaś się niepokoić - ten wynik zdecydowanie jest w normie.
Pozostałe objawy, jakie wymieniłaś, między innymi zespół złego wchłaniania czy krew utajona w kale mogą bezpośrednio wpływać na poziom krwinek czerwonych.
To te choroby wymagają dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. Konieczna jest zatem wizyta u specjalisty.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl