Delikatne zmarszczki i stres

Witam, w ostatnim czasie na mojej twarzy zauważyłam delikatne zmiany w postaci bardzo delikatnych zmarszczek... Ponadto czuję się w środku bardzo "tłusto" mimo tego, że jestem bardzo drobniutka. W moim życiu jest ostatnio dużo stresów, czy To może mieć na to wpływ ? Jak sobie z tymi dolegliwościami poradzić ? Pozdrawiam, Kamila

Polecam popracować nad swoim stresem - zaplanować codziennie chwilę tylko dla siebie, podczas której nie będzie się Pani zajmować żadnymi obowiązkami, nie będzie myśleć "co jutro na mnie czeka". Po prostu chwila dla siebie - co to będzie jest Pani wyborem. Ważne by było to la Pani rzeczywiście przyjemne i odprężające.
Ponadto polecam na odczuwane napięcie ciała zastosować relaksację Jacobsona - dzięki temu treningowi (polegającym na napinaniu i rozluźnianiu konkretnych partii mięśni i skupianiu się na odczuciach pochodzących z ciała) rozluźni Pani mięśnie całego ciała, co również pozwoli się zrelaksować.
Jeżeli stresy mają naturę "chaosu" (tzn. ma Pani dużo obowiązków i mało czasu na sprostanie im) polecam rozpisać sobie wszystkie cele i zadania, posegregować je według ważności dla Pani, ustalić konkretne ramy czasowe i "odhaczać" je tuż po zrealizowaniu. Dzięki temu uporządkuje Pani chaos, zmniejszy stres i motywacja do dalszych działań będzie wysoka.
Jeśli odczuwany stres nie będzie - pomimo Pani działań - malał, polecam udać się na konsultację psychologiczną, gdzie specjalista zaprezentuje Pani konkretne metody radzenia sobie ze stresem dostosowane do Pani konkretnej sytuacji.
Powodzenia!

Mgr Jolanta Gajda Kosmetolog

Witam,
prawdopodobnie mówi Pani o zatrzymaniu wody w organizmie, czego przyczyną jest najczęściej źle zbilansowana dieta bogata w sól i dostarczanie niewystarczającej ilości płynów. Na nadmiar wody w organizmie mają wpływ także wahania hormonalne. Na rynku istnieją regulujące środki farmakologiczne, proszę jednak przede wszystkim pamiętać o: przyjmowaniu ok 2l płynów dziennie, utrzymaniu zbilansowanej, zróżnicowanej diety bogatej w warzywa, ograniczenie spożywania kawy czy mocnej herbaty, regularnej aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na cały organizm.