Stres przed egzaminami a płaczliwość

Tto uczucie powraca mi w momentach, gdy mam nadmiar nauki przed sesją.Potrafię nagle się rozpłakać jak pomyślę, że czeka mnie nauka na taki duży egzamin.Nie pomaga mi odstresowywanie się robieniem tego co lubię, bo zawsze w głowie mam to, że nie powinnam marnować czasu tylko się uczyć.Potrafię w ciągu 5 godzin, uczyć się efektywnie jakieś 1,5h, reszta to stres i panika. Wcale natomiast nie stresuję się w dniu egzaminu.Chodzi o sam proces nauki- siedzenie,powtarzanie,pisanie... Proszę o pomoc.

W Pani wypadku pomocne może być:
1. rozpisanie konkretnego planu pracy - szczegółowe napisanie co, w jakim czasie chce Pani zrobić, ustalenie przerw pomiędzy tym (uczenie się bez przerw może budzić lęk i stres, a także duży spadek koncentracji. Człowiek nie może utrzymywać skupienia na jednym poziomie przez długi czas - być może gdy zauważa Pani u siebie spadek koncentracji, wtedy mówi sobie że "powinna się uczyć" i chce na siłę podjąc naukę choć fizjologicznie i mentalnie mózg mówi co innego. Przez to stres. Zatem przerwy są niezbędne dla efektywnej nauki - a ich kontroli pomoże właśnie rozpisanie sobie planu).
2. relaksacja - proponuję w przerwach od nauki posłuchać sobie trening relaksacyjny Jacobsona, lub trening autogenny Schultza. Obie te metody pomogą Pani się rozluźnić, wyciszyć trochę ciało i umysł, dzięki czemu później łatwiej będzie Pani wrócić do nauki.
3. Praca na swoich przekonaniach - być może kołacze się Pani po głowie coś w stylu "nie dam rady", "mam za mało czasu" itd. Takie myślenie stresuje i nie dodaje motywacji ani energii. Zatem uświadomienie sobie takich myśli i ich przepracowanie pomoże Pani wyciszyć się i zdobyć lepszy poziom koncentracji.

Jeśli samodzielna praca w zakresie Pani walki ze stresem nie będzie przynosiła rezultatów, proszę udać się na konsultację z psychologiem - podczas takiego spotkania psycholog pokaże i wyjaśni Pani kilka efektywnych metod jak poradzić sobie z napięciem i lepiej się koncentrować. Powodzenia.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza