Dieta dla 11-latki według wskazań endokrynologa

Witam, mam siostrę w wieku 11 lat (142 cm, 54kg), niestety ma otyłość. Lekarz Endokrynolog zalecił jej dietę 900kcal, niestety odbija się to na jej wynikach w szkole, we wtorek byłam na wizycie kontrolnej i w/w lekarz powiedział, że ma schudnąć 2 kg w ciągu tygodnia, jeżeli nie to skieruje ją do szpitala. Moje pytanie jest następujące czy mogę zmienić w/w dietę na 1300kcal i wprowadzić fruktozę do jej diety, gdyż teraz ma ZAKAZ spożywania owoców, czy lepiej udać się do dietetyka ? Proszę o pomoc

Droga Pani!

W żadnym wypadku nie powinno się stosować restrykcyjnych diet u dzieci! Odchudzanie dzieci polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności fizycznej. Usuwa się z diety słodycze, fast-foody i słodzone napoje, szczególnie gazowane. Należy nauczyć dziecko picia wody.
Schudnięcie 2 kg tygodniowo jest niebezpieczne u dorosłych, w związku z czym jest niedopuszczalne u rozwijających się i uczących się dzieci! Bezpieczny spadek masy ciała to 0,5-1 kg tygodniowo. Nie rozumiem z czego wynika zakaz spożywania owoców... W każdym razie nie polecam wprowadzania samej fruktozy do diety, bowiem może powodować wzrost masy ciała. Jest to jednak cukier!
Proponuję skontaktować się z dietetykiem, jeżeli mają Państwo problem z ustaleniem odpowiedniego jadłospisu i zaleceń żywieniowych dla siostry. Zachęcam także do zmiany endokrynologa lub chociaż skonsultowania się z innym lekarze mtej specjalności.
Jeżeli miałaby Pani jeszcze jakieś pytania lub chciałaby Pani skorzystać z mojej porady, to zapraszam. Przyjmuję pacjentów w Koninie, Poznaniu, ale także świadczę usługi on-line za pomocą skrzynki mailowej.

Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl