Dieta i ćwiczenia na szerokie biodra i duży brzuch

Odchudzanie , mam 16 lat ważę 74 kg i 173 cm . mam szerokie biodra i duży brzuch ;(
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Nadmierna masa ciała może mieć kilka przyczyn. Oprócz skłonności genetycznych, jedną z najczęstszych przyczyn jest nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Najlepszym sposobem na unormowanie masy ciała jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Regularne spożywanie posiłków (5 mniejszych w ciągu dnia zamiast 3 obfitych), wpływa korzystnie na regulację metabolizmu i apetytu.
Ponadto warto pamiętać, aby codzienny jadłospis obfitował w warzywa i owoce (cenne źródło witamin i błonnika).
Ważne jest, aby w dziennej racji pokarmowej procent podaży energii był następujący
15% energii z białka (chude mięso i ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne - jogurt, mleko, maślanka, kefir, sery twarogowe)
30% - energii z tłuszczu (głównie oleje roślinne, orzechy)
55% - energii z węglowodanów ( pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne pieczywo, brązowy ryż, kasze, pełnoziarnisty makaron )
Jednocześnie konieczne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Codziennie ćwiczenia w wymiarze minimum 40 minut pomogą poprawić kondycję, zmniejszyć masę ciała i wymodelować odpowiednie partie.