Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 7 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta oparta na wymiennikach węglowodanowych

Obejrzyj film i dowiedz się, na czym polega dieta oparta na wymiennikach węglowodanowych. Na ten temat wypowiada się ekspert - diabetolog dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz.

Tak, soczewki służą przez całe życie, nie trzeba ich wymieniać.

Większość zachorowań na zaćmę wiąże się z wiekiem. Choć nie da się zapobiec tej chorobie, można podjąć pewne kroki, które zmniejszą ryzyko zachorowania na nią. Oczywiście należy dbać o wzrok, chronić oczy przed urazami czy promieniowaniem słonecznym (nosić okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem).

Należy stosować zrównoważoną dietę zawierającą dużo warzyw i owoców (minimum 5 porcji dziennie). Jako pomocne w zapobieganiu chorobie (choć nie zostało to do końca potwierdzone) wskazuje się witaminy C i E oraz selen (zarodki pszenne, awokado, kiełki, ziarna słonecznika i dyni, siemię lniane, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, świeże owoce i warzywa). Ważna jest również witamina A, którą można znaleźć w takich produktach jak pomidory, morele, melony, dynie, zielone warzywa. Zalecane są jagody i borówki amerykańskie - są bogatym źródłem chroniących oczy bioflawonoidów. Warzywa liściowe (zwłaszcza szpinak), zawierają luteinę, silnie działający przeciwutleniacz, szczególnie wskazany w chorobach oczu

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zaćmy jest rzucenie palenia.

Nawet jeżeli nie nosi Pani okularów, proszę pamiętać o regularnych wizytach u okulisty. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych zmian w drugim oku, a także innych chorób oczu związanych z wiekiem.

Jeżeli choruje Pani na cukrzycę, należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza, gdyż u cukrzyków zaćma występuje częściej i pojawia się w młodszym wieku.

Absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy