Dieta z ZJD a brak poprawy i zmęczenie

Pomimo diety z ZJD nie ma poprawy od 3lat, wręcz pogorszenie: zmęczenie, bóle mięśni, męczliwość. Leczyłam się Polprazolem, Pantoprazem, Colitanem, Duspatalinem, Debridatem, xifaxanem - bez rezultatów. Dieta -zero warzyw,owoców, soków, przetworz, mlecznych... Męczą mnie biegunki kilkudniowe w których węgiel nie pomaga, nagłe biegunkowe zawirowania w brzuchu, czasem uderzenia gorąca. Mniejsza ilość i obj czerw. krwinek, kolonosk -zagięcie esicy, brak pasoż i krwi, usg-ok. Co to może być?
KOBIETA ponad rok temu

Witam, zespół jelita drażliwego to bardzo złożona choroba, gdzie dieta powinna być na bieżąco modyfikowana w zależności od dolegliwości i towarzyszących objawów. Sama dieta nie jest prawdopodobnie powodem występowania choroby, ale może nasilać jej objawy.
Produkty, których należy bezwzględnie unikać to: napoje gazowane, mocna kawa i herbata, produkty mleczne, czekolada i kakao, pszenica, kukurydza, fasola i groch, kapusta, brukselka, kalafior, brokuł, por, ogórek, soczewica, gruszki, śliwki, czereśnie, buraki, papryka, cebula, ryby, orzechy oraz potrawy obfitujące w tłuszcz. Jeśli chodzi o inne warzywa czy też owoce nie należy ich całkowicie eliminować, ale wybierać dojrzałe i raczej lekkostrawne jak: marchew, pietruszka, seler, ziemniaki, cukinia, patison, kabaczek, sałata, pomidory bez skórki, banany, jabłka, jagodowe (przecierane).
Warto także pamiętać o wypijaniu 1,5-2 l dozwolonych płynów w ciągu dnia.
Należy być także pod stałą opieką lekarza. Pozdrawiam.

Witam,
Proszę na 2 tygodnie zastosować dietę eliminacjną - zrezgnować z glutenu, czyli z pszenicy, jęczmienia, żyta - kasza manna, kasza kuskus, pieczywo (wyjątek pieczywo bezglutenowe ze sklepu ze zdrową żywnoącią), makarony ale makarony bezglutenowe są dozwolone itp. Ponadto zrezygnuj z mleka, oraz przetworów mlecznch i innych, które w swoim składzie mają mleko w proszku. Czytaj dokładnie etykiety produktów.
Możesz jeść jogurty naturalne, kasza jaglana, ryż, kaszka kukurydziana jest wskazana
Na dwa tygodnie wprowadź do diety probiotki np. Lakcid - rano i wieczorem 1 ampułka. Ustabilizowanie flory bakteryjnej napewno pomoże. Pij wieczorem przed snem napar z lnu. Mielony (1 łyżka) zalej wrzącą wodą i gotuj 1-2 minuty. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek