Diety nie pomagają mi. Czy nadaję się tylko pod skalpel?

Witam! Mam 18 lat, 160 cm wzrostu i ważę 92 kg. Aktywność fizyczna nie jest duża - chodzenie po schodach, podbieganie do autobusu. Chodziłam na siłownię, byłam na różnych dietach i głodówkach. Po diecie proteinowej straciłam 2 kg w 10 dni, jednak złamałam dietę, i już nie działa, zawsze gdy złamię jakąś dietę ona potem na mnie nie działa. Na siłowni traciłam około 4 kg miesięcznie, jednak gdy nie mogłam pójść przez około tydzień kilogramy zaraz wracały i to z dodatkiem. W mojej rodzinie nikt nie ma problemu z nadwagą. Byłam u lekarza, tarczyca ok. Nie mam cukrzycy ani nic podobnego, jestem zdrowa jak ryba.

Rano około godziny 6.30 piję kawę rozpuszczalną z mlekiem i cukrem. Około godziny 9.00 zjadam kanapkę z serem, wędliną i warzywami. Czasem przekąszę coś około 12.00, np.: wafle ryżowe, kruche pieczywo z dodatkiem kremu z owoców leśnych (na opakowaniu 60 kalorii). Po powrocie do domu (około godz. 14.00) jem kanapkę z masłem, serem lub wędliną i pomidorem bądź ogórkiem. Około godz. 16.00 zapycham się kawą, taką samą jak i rano. Przeważnie jest to mój ostatni posiłek, jednak zdarza się, że około godz. 21.00 mam napad dzikiego głodu, wtedy jem najczęściej parówki (dwie lub trzy) z bułką i masłem. W ciągu dnia piję dużo soków, napojów gazowanych i energetycznych. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Czy pozostał mi tylko skalpel?

Witam,

przede wszystkim uzyskanie prawidłowej masy ciała jest możliwe w każdym przypadku. Nie musisz się martwić, że już nigdy nie uzyskasz właściwej wagi bez pomocy chirurga. To bzdura!

Musisz zrozumieć, jakie błędy popełniasz w swoim codziennym jadłospisie, są to m.in. zbyt rzadkie posiłki. Codziennie powinniśmy jeść około 4-5 posiłków, 3 większe i 2 mniejsze, z czego co najmniej jeden z nich powinien być ciepły. Tylko wtedy Twój organizm będzie dostawał wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i odpowiednią dawkę energii. Ograniczając ją, wpływasz spowalniająco na metabolizm, co skutkuje przybieraniem na masie ciała.

Powinnaś nauczyć się, co to znaczy prawidłowe odżywianie. Najlepiej udać się do dietetyka, który opracuje dla Ciebie indywidualny program odchudzający, nauczy jak odpowiednio się odżywiać i dbać o swoje zdrowie. Naprawdę warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, a nie korzystać z popularnych, często szkodliwych sposobów na odchudzanie.

Najpierw jednak poczytaj o prawidłowym odżywianiu i postaraj zastosować się do tych prostych zasad http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki.

Nie lekceważ roli aktywności fizycznej w odchudzaniu!

Pozdrawiam

Przedstawiony przez Panią styl odżywiania może powodować wieczorne napady objadania przez ubogą kaloryczność. Polecałabym ustabilizowanie diety i zaprzestanie stosowania diet restrykcyjnych (chociażby przez ich wpływ na spowalnianie przemiany materii). Dieta ok 1400kcal + lekkie ćwiczenia fizyczne na początek powinny Pani pomóc. Warto też zbadać poziom hormonów tarczycy, zrobić podstawowe badania na mocz oraz morfologię aby ustalić, czy przyrost masy ciała nie jest spowodowany (lub pobudzany) przez chorobę fizyczną.
Niekiedy też trudności w zrzuceniu wagi są spowodowane jedzeniem w odpowiedzi na emocje z którymi nie można sobie poradzić. Wówczas dieta jest tylko wspomagająca a właściwa terapia polega na uczeniu nowych reakcji na te emocje.

Służymy wsparciem i konsultacją (także przez Skype) w Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania.