Dlaczego 10-latka boli brzuch?

Witam Mam problem z synem. Ma 10 lat. Bardzo często boli go brzuch , nie pozwala się dotknąć. Kiedyś miał epizody z zatwardzeniami teraz wręcz przeciwnie. Nie może utrzymać kał. Musi natychmiast lecieć do wc. Problem pojawia się wtedy , kiedy takowego nie ma w pobliżu. Lekarz stwierdził oczywiście beż wykonania żadnych badań , że to na podłożu nerwowym. Ale cała historia zaczęła się od bólu brzucha a nie od popuszczenia. Odnoszę wrażenie , że z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej. Dodam jeszcze , że syn jest strasznym niejadkiem i jest bardzo malutki jak na swój wiek. W wieku 10 lat ma tylko 1,28 m... ma też astmę oskrzelową

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim należy ponownie skonsultować się z pediatrą – warto wykonać morfologię krwi z oznaczeniem poziomu OB, CRP, a także witaminy D3, B12, żelaza, ferrytyny i transferyny. Być może niedobory, w tym żelaza, są przyczyną słabego apetytu i przybierania na wadze w sposób nikły.

Jeśli chodzi o problem z defekacją, to warto wykluczyć zaburzenia emocjonalne, ponieważ one mogą być przyczyną enkoprezy, a także bólu brzucha. Zanim jednak skonsultuje się Pani z psychologiem, należy sprawdzić, czy przyczyna zaburzeń oddawania stolca nie jest somatyczna. Poza badaniem podmiotowym lekarz powinien wykonać badanie przedmiotowe per rectum, by ustalić czy w bańce odbytnicy nie ma zalegających mas kałowych. Należy też zebrać wywiad, ustalając rytm wypróżnień, rodzaj (kolor, ilość itd.) wydalanego kału. O dalszej diagnostyce zadecyduje specjalista na podstawie wniosków – może być konieczne USG jamy brzusznej lub inne badania obrazowe. Być może wskazówką będzie odpowiedź naszego eksperta – chirurga na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietrzymanie-stolca-u-dziecka.

Niewykluczone, że bóle brzucha syna mają związek z zatrzymywaniem stolca (zaparcia nawykowe), które powoduje, że wydalenie kału zostaje wstrzymane, co powoduje jego odwodnienie, a w konsekwencji powrót do odcinka odbytniczo-esiczego jelita grubego. To generuje problemy z wydaleniem stolca (niekiedy dochodzi do popuszczania kału) i wiążące się z tym dotkliwe bóle jelitowe. Szerzej omawia problem ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.

Natomiast o bólu brzucha u dzieci może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.