Dlaczego ciągle tyję i nie mogę schudnąć?

Witam. Mam 31l. niedoczynność tarczycy w maju waz. 87kg wypadały mi włosy i miałam sucha skórę. Dostałam skierowanie a badania pokazały że hormony są nieprawidłowe. Dostałam letroks 75po miesiącu przytyłam 5 kg dalej Wypadają włosy i mam suchą skórę lekarz twierdzi że objawy powinny już ustąpić wszystkie inne wyniki łącznie z hormonami płciowymi są prawidłowe magnes za wysoki i mam kamienie na nerkach mam również na tarczycy 5 cm guza.biopsja jest prawidłowa. Czego ciągle tyje zamiast schudnąć?

Dzień dobry,

Czy sprawdzała Pani konwersję hormonów tarczycy? Warto oprócz TSH sprawdzić FT4 i FT3 oraz zorientować się, czy konwersja jest prawidłowa, jeśli ,nie, to warto ją poprawić, wówczas metabolizm powinien się przyspieszyć, a Pani przy odpowiednim trybie życia (właściwa dieta i choć umiarkowana aktywność fizyczna) powinna zacząć redukować masę ciała. Osobiście zleciłbym Pani dodatkowo ocenę kortyzolu i insulinooporności. Może tutaj znajduje się dodatkowy problem i należy podjąć dodatkowe działania, aby ułatwić Pani redukcję masy ciała.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych

Dzień dobry,

jeżeli hormony mają prawidłowy wynik ( stężenie we krwi) warto przyjrzeć się dokładnie Pani jadłospisowi i stylowi życia - to w dużej mierze ma wpływ na naszą masę ciała.
Opisane przez Panią objawy ( wypadające włosy i sucha skóra) faktycznie mogły wskazywać na chorobę tarczycy, ale jeżeli aktualnie leki hormonalne są odpowiednio dobrane - przyczyna tych objawów może znajdować się także gdzie indziej.

Niestety nie opisała Pani jak aktualnie wygląda Pani sposób odżywiania się aktywność fizyczna i styl życia. To pomogłoby nam ocenić czy przyrost masy ciała jest uzasadniony ( ma swoją przyczynę uchwytną) , czy tez przyczyna nie jest znana.

Proponuję, aby spotkała się Pani z dietetykiem w Pani okolicy, który po dokładnym wywiadzie lekarskim, żywieniowym, zbadaniu stylu życia itp będzie umiał wskazać Pani prawidłowy sposób odżywiania się, a jednocześnie jeżeli będzie Pai zainteresowana - dietę będzie można dostosować tak, aby uzyskać zdrową redukcję masy ciała ( około 0,5 - 1 kg na 1 tydzień).

Pozdrawiam
Joanna Wardenga