Dlaczego jestem agresywny po alkoholu?

Dzień dobry, mam 23 lata i mam pewien problem. Nigdy nie byłem agresywny po alkoholu, a ostatnio po spożyciu nadmiernej ilości wybuchnąłem agresja w kierunku jednej osoby. Bardzo się przestraszyłem cala ta sytuacja i mam ogromne wyrzuty sumienia, z którymi nie mogę sobie poradzić, ponieważ myslalem ze jestem normalnym mężczyzną i nie uznawałem tego typu zachowań. Wiem, że wróciłem wtedy z toalety i zaczął się bardzo drażliwy dla mnie temat i zostało mi zadane pytanie w dosyć atakującym tonie i wtedy wybuchłem. Nie pije alkoholu często, nie mam problemu alkoholowego, jednak bardzo zaniepokoił mnie fakt mojego wybuchu agresji.... wróciły również do mnie traumatyczne przeżycia z wieku nastoletniego, które przy wszystkich wykrzyczałem (temat rozmowy przy stole właśnie był w ramach tej tematyki). Staram się zrozumieć moje zachowanie ale nie jestem w stanie... I zadręczam się tym już 4 dzień..

Dzień dobry, z tego co Pan pisze wynika, że doświadcza Pan nasilonego stresu w wyniku sytuacji, w której zareagował Pan agresywnym zachowaniem w związku z ważnym dla Pana emocjonalnie tematem. Z jaką siłą napięcia reagujemy na to, co indywidualnie postrzegamy jako emocjonalnie dla nas ważne zależy od różnych czynników, wśród których jest nasz temperament, a zwłaszcza jedna z jego cech reaktywność emocjonalna (RE). Im wyższą mamy RE, tym silniejszym napięciem reagujemy na to, co dla nas emocjonalnie ważne, choć nie musi to oznaczać agresywnego zachowania. Indywidualne nasilenie RE można zbadać w badaniu psychologicznym.

Drugim istotnym komponentem opisanej przez Pana sytuacji jest alkohol, który natychmiastowo redukuje zdolności do samokontroli (zaburza aktywność obszarów czołowych mózgu). Dzieje się to każdorazowo po jego spożyciu. Dziś wiemy już na podstawie badań naukowych, że nie ma tzw. nieszkodliwej dawki alkoholu. Natomiast sam wzorzec zachowania, tj. agresywnego ma swoje źródło w indywidualnym doświadczeniu interpersonalnym. Są tu zatem trzy istotne komponenty: Pańska reaktywność emocjonalna, alkohol utrudniający samokontrolę oraz bolesne doświadczenie, w którym leży źródło Pańskiego zachowania. Proponuję by rozważył Pan przeanalizowanie tego dawnego wątku swojego życia oraz symptomów stresu, którego Pan obecnie doświadcza wraz z psychologiem, w ramach konsultacji psychologicznych. Pozdrawiam.