Dlaczego mając 22 lata nie miałam orgazmu?

Nie wiem czy to normalne, że mając 22 lata nie miałam ani razu orgazmu. Miałam 3 partnerów z którymi sypiałam i ani razu nie doszłam (w sensie orgazmu) ani też nie doszłam sama z siebie. Trochę mnie to martwi pod względem takim czy jest to normalne.

Dzień dobry.

Jak sama Pani dostrzega, wiek ani ilość partnerów mają niewielki wpływ na osiąganie orgazmu podczas współżycia.

Opisywanie tą drogą fenomenu orgazmu kobiecego przekroczyłoby znacznie dopuszczalną objętość posta, można jednak przedstawić kilka zasadniczych, potencjalnych przyczyn Pani problemu.

Pierwszą przyczyną może być nie tyle partner, ile związek, a inaczej - jego jakość. Innymi słowy zwykle trudno jest osiągnąć satysfakcję w seksie, jeżeli związek posiada jakieś braki - i niekoniecznie chodzi o jakieś "braki szczególne".

Inną przyczyną może być Pani stosunek do siebie samej, do własnego ciała, nagości, poczucia własnej atrakcyjności i do seksu - jeżeli są zbyt rygorystyczne, nie ułatwiają "wyluzowania się" podczas seksu i jednocześnie przyczyniać się mogą do utrudnień w osiąganiu satysfakcji.

Jeszcze inna przyczyna może być związana z opisywaną przez Panią niemożnością "dojścia samej z siebie", co rozumiem, jako niemożność doprowadzenia się do orgazmu podczas masturbacji - co z kolei może wynikać np. z nierozbudzonej jeszcze Pani seksualności (pomimo "dojrzałego" wieku).

Można mnożyć domysły, jednak wydaje się, że warto po prostu skorzystać z konsultacji seksuologicznej podczas której z pewnością uda się zdefiniować prawdopodobne przyczyny Pani problemu i zacząć mu skutecznie zaradzać.

Pozdrawiam.

Witam. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, mają trochę trudniej w kwestii zdolności do doświadczania orgazmu, najczęściej jednak po jakimś czasie nabywają w tym względzie doświadczenia, uczą się samych siebie i/lub uczą swych partnerów lub też razem odkrywają, jak mają postępować aby przeżywać obopólną rozkosz. Sprzyjają tej sprawie dłuższe relacje oparte na uczuciu, zaufaniu, wzajemnej otwartości. Proszę dać sobie jeszcze trochę czasu, gdyby jednak mając stałego partnera w dłuższej perspektywie czasu problem się utrzymywał proszę udać się wspólnie z nim do psychologa -seksuologa, problem na pewno uda się rozwiązać.