Dlaczego mam niebieskie plamy w polu widzenia?

Dzień dobry, dlaczego widze niebieskie plamy w polu widzenia ? Szczególnie w nocy bądź na ciemnym tle lub gdy wejdę z dworu do sklepu, są najbardziej uciążliwe przy nocnym prowadzeniu auta bo wtedy co chwile to widze, wyglada to jak taka niebieska chmura i zaraz znika. Robiłem już dno oka i badania okulistyczne. Pani Okulistka mówi, że oczy bez żadnych wad ale chyba są wady skoro w dzień mety i śnieży mi wszystko a w nocy te plamy. Przestudiowałem już cały internet i nic nie mogę znaleźć na ten temat. Jak się tego pozbyć ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Z pańskiego opisu moglibyśmy przypuszczać, że cierpi Pan na męty w oku.

Męty to nieduże, często nieregularne kształty dostrzegane w polu widzenia. Mają one postać ciemnych plamek oraz pasm włókienek i nitek. Mogą one powstawać ze zmiany, tworzącej się w ciele szklistym. Męty powstają również na skutek oddzielenia ciała szklistego od siatkówki.

Proponujemy, aby ponownie skonsultował się Pan z lekarzem okulistą w celu pogłębienia diagnostyki. Nie sprecyzował Pan, czy ostatnie badanie okulistyczne odbyło się po zapuszczeniu kropel - atropiny. Jeśli nie, to należałoby dokładnie zbadać dno po kroplach rozszerzających źrenice.

Dodatkowo może skorzystać Pan też z porady lekarza neurologa, żeby wykluczył, czy dana przypadłość nie występuje na tle neurologicznym.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-widzenia

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-widzenia-skad-sie-biora-i-jak-je-leczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.