Dlaczego mam takie problemy ze skierowaniem do psychologa?

Myślałam o wizycie u psychologa, odkąd pojawiła się u mnie nieznośna bezsenność i jakby problemy z oddychaniem, które, jak podejrzewam, mogą być objawem nerwicy lękowej, że mózg oszukuje ciało. Poszłam do poradni, kazali mi pójść do ogólnego po skierowanie. A cóż ma lekarz ogólny wiedzieć o psychice? Denerwowałam się, ale poszłam. Poprosiłam o skierowanie i mi dał. Wróciłam z tym, i czepili się, że nie wpisano kodu choroby. Mam się wrócić, znowu... Kolejne denerwowanie się. Przecież żeby diagnozować trzeba jakoś pobadać, a on coś innego leczy. I cóż powiedzieć? "Wpisz pan coś na chybił trafił, chociażby depresję, reszta wyjdzie w praniu" (smutny nastrój to ja mam całe życie). Zawsze jest taka uciążliwa procedura, czy tylko tutaj?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Faktycznie, obecnie fundusz zdrowia wymaga skierowań do psychologa. Może je wystawić każdy lekarz. Skierowanie nie jest natomiast wymagane do psychiatry. Jeśli jednak np. psychiatra chce skierować pacjenta na psychoterapię, to musi wystawić druk skierowania nawet w obrębie tej samej poradni zdrowia psychicznego.
Skierowanie powinno zawierać kod ICD-10 z rozpoznaniem choroby. Może to być oczywiście rozpoznanie wstępne, które będzie podlegało dalszej weryfikacji.
Nie jest to więc złośliwość ani specjalne utrudnienia pod Twoim adresem - obecnie muszą się z nimi mierzyć wszyscy pacjenci.
Z pozdrowieniami

Dzień dobry, niestety takie są procedury . Jeżeli zaszła pani tak daleko zachęcam do wytrwania w postanowieniu. Może pani również poszukać organizacji, stowarzyszeń działających w pani miejscu zamieszkania i świadczących usługi psychologiczne nieodpłatnie, czasem Ośrodki Pomocy Społecznej zatrudniają psychologa. Z kolei do psychologa w gabinecie prywatnym nie potrzeba skierowania. Pozdrawiam.