Kto może skierować do psychologa?

Kto powinien wypisać skierowanie do psychologa, ilu znakowy powinien być wpisany kod ICD na tym skierowaniu?
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Witam,
skierowanie do psychologa wypisuje lekarz internista. Zazwyczaj są to kody z jedną literą np. F i z dwoma cyframi np. F43 lub trzema np. F60.0.

0

Sugerowałabym, aby wybrała się Pani do Poradni Zdrowia Psychicznego (w każdym mieście jest ich kilka, dokładne adresy znajdzie Pani bez problemu w internecie). Tam może Pani uzyskać konsultację zarówno psychologiczną, jak i psychiatryczną. W PZP nie jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

W innym przypadku, skierowanie powinien wystawić lekarz pierwszego kontaktu.

Ewentualnie można skorzystać z prywatnych specjalistów.


-------------------------------------------------------------------------
Znajdź mnie tutaj:

http://www.psycholog-pisze.pl

http://www.psycholog-pomaga.pl

https://twitter.com/psycholog_pisze

http://instagram.com/psycholog_pisze/

https://www.facebook.com/pages/Blog-psychologiczny-wwwpsycholog-piszepl/694364487271060?ref=hl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy psycholog skieruje mnie w razie potrzeby do psychiatry?

Witam, od 3 lat niepokoi mnie mój stan psychiczny, miałam w swojej historii samookaleczanie, zaburzenia odżywiania, traumatyczne przeżycia dzieciństwa, złą sytuacje w domu. Borykam się z bezsennością, dermatillomanią, używkami, złym nastrojem... Zdecydowałam się na wizytę u psychologa ale boję się, że powinna byłam wybrać psychiatrę. Czy psycholog skieruje mnie w razie potrzeby do psychiatry? Czy robią to niechętnie? Czy potrzebuję skierowania od lekarza do psychiatry?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Witam!
Można zaczynać od psychologa, w zasadzie powinni z sobą współpracować. Należy zacząć od określenia rodzaju osobowości i sprawdzeniu na jakie oddziaływania będzie Pani reagować. Psychiatra okaże się być niezbędny, jeżeli zajdzie konieczność włączenia leczenia farmakologicznego, ale także przy diagnozowaniu i ustalaniu strategii leczenia.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0

Witam serdecznie, proszę się nie obawiać, dobrze Pani wybrała, najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii z farmakologią, jeśli terapeuta w ogóle uzna że, powinna się Pani skonsultować jeszcze z psychiatrą, trudno ocenić czy akurat ten zrobi to chętnie, ważne, że zdecydowała się Pani na pomoc specjalisty, Pozdrawiam

0

Witam, aby udać się do lekarza psychiatry nie potrzebuje Pani skierowania. W wielu przypadkach najlepsze efekty daje łączne działanie farmakologiczne i psychoterapia. Może Pani porozmawiać o tym z psychologiem, zastanowić się jaka forma pomocy, terapia przyniesie najlepsze efekty.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0

Witam,
Nie potrzebuje Pani skierowanie do psychiatry. Psycholog podczas spotkań konsultacyjnych czy też prowadzonej terapii, ma na uwadze Pani potrzeby i oraz ma za zadanie wspierać Pani proces zdrowienia, co może łączyć się z koniecznością włączenia farmakologii - to on przy bezpośrednim kontakcie z Panią może lepiej niż specjaliści na portalu ocenić Pani stan. Ważne jest aby porozmawiać z nim o Pani wątpliwościach w czasie wizyty. Psychologowie nastawieni się z reguły na współpracę z innymi specjalistami, gdyż wszystkim przyświeca wspólny cel - dobro pacjenta/ klienta.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Do kogo się skierować?

Witam. Przez rok przytyłam prawie 30 kilogramów, ot, tak po prostu. Nie wprowadzałam żadnych nowych diet, a moja aktywność fizyczna powiedziałabym, że była dużo lepsza niż w poprzednich latach. Aktualnie moja waga co kilka dni spada nawet o 7-8 kilogramów i znowu się podnosi. Nad zdrowiem zaczęłam zastanawiać się, kiedy kosmetyczka zwróciła mi uwagę, że moje problemy z cerą prawdopowobnie mają podłoże hormonalne, bądź mam bardzo dużo toksyn w organizmie. Wypróżniam się średnio 2 razy na tydzień, a miesiączkuję co 2-3 miesiące, więc może faktycznie mój organizm zgromadził bardzo wiele toksyn? Dodam również, że często mam 37,9-38,4 temperatury ciała, a co do hormonów jestem osobą otyłą i ostatnimi czasy zauważyłam, że na moich piersiach pojawia sie coraz więcej włosków. Nie mam jednak pojęcia, gdzie się z tym wszystkim udać. Czy istenieje takie coś, jak ogólne badania hormonalne? W ogóle... jakie badania przydałoby się zrobić i do kogo się z tym udać ?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Opisane objawy rzeczywiście mogą sugerować zaburzenia hormonalne, dotyczące przede wszystkim hormonów płciowych. Mogą one być częścia zespołu chorobowego, w którym występują również zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej i inne.

Na pewno konieczna jest diagnostyka. Może Pani zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego - powiedzieć mu o wszystkich objawach, on powinien dopytać o ewentualne ważne aspekty, które Pani pominie, zbadać Panią oraz zlecić niektóre badania, m.in.morfologię glukozę na czczo, lipidogram, koagulogram, tzw. badania wątrobowe, nerkowe, badanie ogólne moczu i inne.

Powinien też Panią pokierować do innych specjalistów - ginekologa, endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa (najlepiej). Wtedy zlecone zostana badania hormonalne, ewentualnie USG ginekologiczne.

W zależności od wyników konieczne mogą być dalsze badania.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty