Dlaczego mam ten osad na wargach sromowych?

Witam. Proszę o pomoc. Jestem kobietą 31l. Mam problem dotyczący stref intymnych. Dodam że mam PCO. Przez 3mce bralam tabletki antykoncepcyjne. Po zakończeniu moja wydzielina z pochwy się zmieniła. Użyłam clotrimazol dopochwowo i zewnętrznie. Jednak problem pozostał. Otóż wydzielina nie ma zapachu, nie jest gesta, i jest przezroczysta. Jednak osiada wewnątrz warg sromowych i tworzy biały osad. Dbam o higienę. Ten osad ma stała konsystencje, biały bez zapachu. Podczas miesiaczki jest wszystko ok. Po okresie problem powraca. Czasem czuję lekki swedzenie gdy zbierze się tego więcej. Okolice nie są spuchniete ani zapalone. Po tych tabletkach także mam problem z suchością oczu i zatokami . Tabletek nie biorę już 6mcy a skutki uboczne pozostały. Proszę o pomoc czym taka zmiana moze byc spowodowana? I co robić dalej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim proszę zwrócić się do ginekologa – obejrzenie wydzieliny, zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie ginekologiczne mogą pomóc w ustaleniu przyczyny problemu. Sugerowałabym także wykonanie mykogramu, ponieważ Pani objawy wskazują na infekcję grzybiczą. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/istotne-znaczenie-wykonania-badania-mykologicznego.

Brak nasilonych dolegliwości w postaci gęstych, serowatych upławów o kwaśnym zapachu, bólu podczas stosunku czy nieustającego świądu nie oznacza, że kandydozę można wykluczyć. Wręcz przeciwnie – nawet fakt, że infekcja pojawiła się wraz z antykoncepcją hormonalną jest wskazówką. Jednym z wymienianych przez producentów skutków ubocznych stosowania pigułek antykoncepcyjnych jest drożdżyca pochwy – ma to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, która prowadzi do zmiany pH pochwy, co otwiera drogę dla patogennych drobnoustrojów. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-zwiekszonej-czestotliwosci-infekcji-podczas-antykoncepcji-i-antybiotykoterapii.

W leczeniu infekcji grzybiczych może być przydatne zastosowanie probiotyków ginekologicznych, które pomogą w skolonizowaniu pochwy dobroczynnymi bakteriami kwasu mlekowego. Ponadto czas leczenia infekcji tego typu może być wydłużony, gdyż grzybice nierzadko są trudne w leczeniu.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.