Dlaczego mam biały osad w okolicach intymnych?

Dzień dobry - [ ] Mam 19 lat, nigdy nie miałam potrzeby szukać pomocy w internecie jednak teraz mam spory kłopot. Zauważyłam biały grudkowaty osad osadzający się w okolicach krocza, na wargach sromowych. Pojawia się on praktycznie codziennie, towarzyszy temu swędzenie i nawet po umyciu lekkie pieczenie .Chciałabym nadmienić, że 17 czerwca miałam wizytę u ginekologa. Zawsze dbałam o regularne badania, robiłam cytologię i chodziłam kontrolnie do ginekologa. Przepisał mi on tabletki antykoncepcyjne Yaz. Zostałam dodatkowo zbadana, wszystko było w porządku. Żadnych infekcji lub podejrzanych wydzielin. Dwa dni później wyprowadziłam się do chłopaka był to 19 czerwca. Potem aż do dnia rozpoczęcia mojej miesiączki(dnia w którym zaczęłam brać antykoncepcję ) czyli 10 lipca kochaliśmy się regularnie bez zabezpieczenia, (stosunkiem przerywanym) Około tego 10 lipca zaczął się problem tej grudkowatej wydzieliny. Wcześniej około pół roku temu miałam ten sam problem tylko przez około 4 dni kochając się z tym samym partnerem i potem ( czyli gdy mój parter wyjechał i znów przestałam uprawiać seks )samo przeszło. Parter również skarży się na lekkie pieczenie i swędzenie po stosunku ze mną. I wcześniej nie miał on żadnych problemów ze świądem lub pieczeniem . Czy jest to wina przyjmowanych przeze mnie hormonów czy po prostu seksu bez prezerwatywy? Sama nie wiem, ponieważ ten problem pojawia się, gdy regularnie tzn. Codziennie uprawiam seks. Dbam o higienę miejsc intymnych (gdy pojawił się ten problem czasami myje się trzy razy dziennie bo tak często się tam zbierał )a jednak raz na dwa dni lub nawet CODZINNIE nadal się tam pojawia. Czy może być to coś innego niż infekcja grzybicza ? Ginekolog tego 17 czerwca mnie zbadał i wszystko było w idealnym stanie. Czy może więc być to spowodowane tym , że po zerowym uprawianiu seksu przez bardzo długi czas nagle uprawiam go codzinnie ? Teraz Jest końcówka lipca i jestem za granicą i do ginekologa mogę udać się dopiero w październiku. Czy przez ten czas może rozwinąć się z tego białego grudkowatego osadu coś gorszego? Jakaś poważniejsza infekcja ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć trudno trudno mówić o pewnikach bez badania, to wszystkie opisane przez Panią symptomy wskazują na infekcję intymną o etiologii grzybiczej, która niestety ma skłonność do nawrotów. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Niewykluczone, że ponieważ ani Pani, ani partner nie podjęliście leczenia, to dochodzi do wzajemnego zakażania się drożdżakami z rodziny Candida. Bardzo często mężczyźni przechodzą infekcję bezobjawowo, stąd nietrudno o zakażenie patogenem partnerki. Być może tak było w Państwa przypadku. Antykoncepcja hormonalna może sprzyjać rozwojowi tej choroby. O problemie nawracającej drożdżycy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Ponieważ nie ma Pani możliwości skonsultowania swoich dolegliwości z ginekologiem, proszę spróbować dostępnych bez recepty leków przeciwgrzybiczych – w Polsce są to globulki, a także maść o działaniu grzybobójczym do stosowania miejscowego. Dodatkowo zalecam stosowanie probiotyków ginekologicznych, które na pewno pomogą w leczeniu infekcji. Oczywiście warto pamiętać o wzmożonej higienie intymnej i noszeniu przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów – grzyby szybko namnażają się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Jeżeli faktycznie cierpi Pani na infekcję grzybiczą, to niemal pewne jest, że również partner ją ma, zatem wskazane byłoby podjęcie leczenia także przez niego, a do tego czasu sugeruję stosowanie prezerwatywy. Więcej o leczeniu tej choroby w materiale: https://portal.abczdrowie.pl/leki-na-grzybice-pochwy.

Jeżeli objawy nie ustąpią, to niestety może być konieczne zastosowanie leków na receptę – leczenie kandydozy pochwy bywa żmudne i czasochłonne. Niewykluczone, że przyczyna Pani dolegliwości jest inna – to niestety może ocenić tylko specjalista po badaniu. Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.