Dlaczego mam to mrowienie przy opryszczce?

Wyszla mi opryszczka na dolnej wardze z prawej strony nastepnego dnia pol dolnej wargi mi spuchlo wezly chlonne sie powiększyly, kolejnego nadal jest opuchniecie dodatkowo zaczela mnie bolec szczeka cala promie iuje az do ucha, czasami czuje mrowienie na szczęce. Biore augmentin, ibuprom nie dziala na ból!! 2 tygosnie temu mialam covida

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem opryszczki może występować u każdej osoby, bez względu na płeć i wiek. Istotnym czynnikiem jest tu poziom odporności, który wpływa na rozwój tego schorzenia.

Opryszczka wywołana jest przez wirus z grupy Herpes (HSV). Jest on bardzo zaraźliwy i może łatwo przenikać na daną osobą drogą kropelkową. Wirus ten, jeśli już raz zaatakuje dany organizm, pozostaje już w nim na zawsze, gdzie uaktywnia się w momencie obniżonej odporności, głównie w sezonie jesienno – zimowym. Pod wpływem różnych czynników może dochodzić do reaktywacji wirusa opryszczki i rozwinięcia się opryszczkowego zapalenia skóry, błon śluzowych, a także innych narządów.

Kiedy dochodzi do opryszczkowego zakażenia błony śluzowej w okolicach ust, może to prowadzić do rozwinięcia się stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, migdałków oraz gardła. Często towarzyszą temu takie objawy, jak osłabienie, ból głowy oraz powiększenie węzłów chłonnych.

W Pani przypadku, prawdopodobnie mogło dojść do nawrotu wcześniejszego zakażenia wirusem opryszczki pod wpływem przebytej infekcji Covid – 19. Zakażenie koronawirusem na pewno obniżyło znacznie Pani odporność, więc doszło to ogólnej infekcji wirusowej.

Z racji odległości trudno jest ocenić jednoznacznie Pani stan zdrowia. Proponujemy, więc wizytę u lekarza internisty, aby zdecydował o dalszym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka

https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-i-skutecznie-pozbyc-sie-opryszczki

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-wirusa-opryszczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.