Dlaczego mój syn jest agresywny?

Witam, mój syn po urodzeniu prawie w ogóle nie spal w dzień. Chciał żebym cały czas z nim była i cagle do niego mówiła. Nie lubił ciszy. Do dziś bawiąc się hałasuje, krzyczy bądź uderza przedmiotem o przedmiot, bawi sie gliwie zA bankami dzwiekowymi. Dziś ma 2 lata i nie mówi ale roxumoe prawie wszystko. Dotąd był wesołym lecz bardzo ruchliwym dzieckiem. Łamał wszystkie zakazy i robił ciągle coś niebezpiecznego ale ogólnie nie sprawiał większych problemów wychowawczych. Od niedawna jest agresywny

Dzień dobry. Dzieci w tym wieku poszukują stymulacji. Do drugiego roku życia nauka odbywa się najintensywniej, już nigdy potem w życiu nie uczymy się tak szybko i tak wielu rzeczy jak właśnie w tym okresie życia. Jeżeli do tego Pani synek ma pewne cechy temperamentu wpływające na dość wyraźną ekspresję może to dawać taki właśnie obraz jego funkcjonowania, jaki Pani opisuje. Z drugiej strony ogromny wpływ na rodzaj ekspresji mają czynniki środowiskowe. To najbliższe, ważne osoby dorosłe są regulatorem emocji. Uczą dziecko pewnych reakcji, zachowań. Jeżeli dziecko jest pobudzone, reaguje kompulsywnie czy agresywnie, to własnie dorośli poprzez swoją odpowiedź na te zachowania nadają ton emocjom dziecka. W ten sposób wygaszają reakcje niepożądane lub wzmacniają te oczekiwane. Jeśli dziecko zachowuje się konstruktywnie, jest wesołe odpowiadamy na to dając wyraz zadowolenia i wzmacniamy to zachowanie poprzez aprobatę/pochwałę. Jeśli jego reakcje są niepożądane, próbujemy je wygaszać poprzez odwrócenie uwagi, przekierowanie jej na zachowania pozytywne, uspakajamy dziecko, wyciszamy (sami musimy być wyciszeni wewnętrznie i cierpliwi). Jeśli chciałaby Pani poszerzyć kompetencje w zakresie podobnych technik wspomagania rozwoju dziecka, polecam skorzystanie z konsultacji wychowawczych. Ważne, aby umówiła się Pani do psychologa posiadającego właściwe kompetencje i doświadczenie w pracy w tym własnie konkretnym zakresie. Pozdrawiam.

Witam, proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą, psychologiem dziecięcym. Agresja może być spowodowana wieloma czynnikami, aby zastanowić się nad przyczyną potrzebna jest dłuższa obserwacja dziecka. Jeżeli syn nie mówi, warto sprawdzić na przykład czy nie ma kłopotów ze słuchem. Pozdrawiam serdecznie