Co robić z zachowaniem mojego synka?

Witam. Jestem mamą 2-letniego chłopca i 5-miesięcznej dziewczynki. Synek zawsze był dosyć żywiołowym chłopcem, jednak od jakiegoś miesiąca nie słucha mnie w ogóle i robi wszystko to, czego mu nie wolno, tak jakby specjalnie... Potrafi nawet coś zniszczyć albo popsuć, kiedy zabraniam mu coś zrobić. Dodam, że poświęcam mu bardzo dużo uwagi, córeczka jest bardzo spokojnym niemowlakiem, więc kiedy jestem z dziećmi sama właściwie większość mojej uwagi poświęcam synkowi. Ma stały rytm dnia, zdrowo go odżywiam, słodyczy nie je praktycznie w ogóle... Bardzo mnie to martwi i nie wiem, co robić.

Szanowna Pani,

wskazana jest konsultacja i diagnostyka w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Możliwe, że chłopiec zachowuje się, w taki sposób, ponieważ jest zazdrosny o siostrę i właśnie w taki sposób uważnia się - skupia na sobie uwagę, jak do tej pory poprzez takie zachowanie uzyskuje Pani uwagę. Trzeba wypracować inne metody, które będą wygaszać złe zachowanie. Nie należy reagować, dać do zrozumienia dziecku, że to już nie działa, przekazywać dużo miłości - bezwarunkowej, mówić o emocjach, dziecko też czuje emocje, jeśli coś niszczy - to co czuje? Proszę nazywać emocje, proszę starać się rozumieć swoje dziecko i siebie w określonej sytuacji. Czy to się dzieje, kiedy musi Pani nakarmić lub zająć się córeczką? Trzeba poobserwować zachowanie chłopczyka, w jakich momentach próbuje przyciągnąć Pani uwagę? Może potrzebuje bliskości, miłości. Jeśli ktoś jest głodny - potrzebuje jedzenia, Jeśli ktoś potrzebuje miłości - bliskości, zrozumienia, uwagi - jedzeniem się tego nie zaspokoi. Dziecko będzie wzmacniać niepożądane zachowania, innym sposobem będzie odcięcie się od rodziców, poszukiwanie ciepła, bliskości w świecie, w komputerze, u innych ludzi. Paradoksem jest to, że dziecko dobrym zachowaniem nie uzyskuje uwagi, ponieważ rodzice nie wzmacniają, nie reagują w sposób adekwatny w takich sytuacjach.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś.

Witam, proszę poczytać artykuły o rozwoju dziecięcym: Pani synek jest typowym 2-latkiem, tj. zbuntowanym. Trzeba po prostu delikatnie ustalać granice, które on zapewne będzie próbował sprawdzić.
Zapraszam na spotkanie.