Dlaczego nie chudnę pomimo ćwiczeń?

Witam. Mam 33 lata 169cm i 89kg. Od 3 miesięcy chodzę na siłownię jest bieżnia, trening siłowy , bieżnia vacum i myślę odpowiednie odżywianie ( więcej warzyw). Jestem po 4 ciążach i mam niedoczynność tarczycy. Mimo ćwiczeń i diety nie mogę schudnąć. Wiem że to migiem nie nastąpi ale waga i cm nie spadają choć troszeczkę. Proszę o pomoc
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
rzeczywiście połączenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej po 3 miesiącach powinno przynieść efekty. Zastanawiam się tylko czy treningi nie są za częste i za bardzo ie obciąża Pani swego organizmu. Musi Pani pamiętać, że organizm potrzebuje czasu na regenerację. Jeżeli będzie Pani mocno przemęczona to spalane tkanki tłuszczowej będzie wolniejsze.
Ponadto zastanawiam się czy dieta jest dobrana indywidualnie do zapotrzebowania energetycznego oraz uwzględnia niedoczynność tarczycy?

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego pomimo diety i ćwiczeń nadal nie chudnę?

Witam, chcę zrzucić 4-7 kg, biegam 4 razy w tygodniu od 1h do 1.20h na 1,5. Przed bieganiem zjadam 0,5 szklanki musli z jogurtem naturalnym, po bieganiu jem owsiane, sok z grapefruita i jakiś owoc. Obiad - mięso kurczak lub indyk, warzywa, ryż. Kolacja - jogurt duży 400g, pieczywko ryżowe. W czasie dnia jakąś przekąskę - baton z musli ok. 340kcla, ale 2 razy w tygodniu oraz czasami jakieś jabłka lub inne owoce. I nic... waga stoi w miejscu. Co robię źle? Mam 28 lat i 196 cm wzrostu 98 kg wagi. Proszę o poradę.
28 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!

Warto byłoby wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych kwestii: jak długo próbuje się Pan odchudzać, od kiedy Pan trenuje, jak wcześniej wyglądała dieta oraz aktywność fizyczna.

Jest kilka czynników, które mogą wpływać na to, że waga stoi w miejscu:

-Krótki okres diety.

-Zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana intensywnym treningiem. Tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny. Warto zwrócić uwagę na wymiary.
Przy szacowaniu tempa utraty masy ciała należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy.

-Spowolnienie metabolizmu spowodowane wcześniejszymi nawykami żywieniowymi.

-Przyczyna hormonalna (bardzo mało prawdopodobna). Problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.

Myślę, że w Pana przypadku najbardziej prawdopodobne jest opcja nr 2. Warto zwrócić uwagę na regularny tryb odżywiania (około 5 posiłków dziennie, śniadanie do godziny po przebudzeniu, kolacja 3 godziny przed snem, dużo płynów) oraz uzbroić się w cierpliwość, a efekty na pewno przyjdą. Można też dokładnie przeliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne w zależności od aktywności fizycznej i sprawdzić czy podaż kalorii jest nastawiona na redukcję

Pozdrawiam serdecznie! 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego pomimo ćwiczeń nie chudnę i spożywam tak dużo posiłków dziennie?

Witam! Mam 17 lat. Ważę 70 kg przy wzroście 173. Od kwietnia jestem na diecie. Schudłam już 6 kg. Nie jadam słodyczy, potraw smażonych i tłustych, tzw. białego chleba oraz bułek, produktów wykonanych z mąki oraz ziemniaków. Do czasu zakończenia roku szkolnego wiem, że nieodpowiednio się odchudzałam. Bywały dni, że jadłam tylko 2 posiłki dziennie. Podczas ich spożywania jadłam więcej niż inny człowiek spożywający 4 posiłki dzienne. Ćwiczyłam jedynie w soboty. Nie miałam do siebie pretensji, że waga się często zmienia raz spada, raz rośnie. Od 24 czerwca jem błonnik spożywczy w tabletkach. Postanowiłam od wakacji odpowiednio jeść. Jem 4 posiłki dziennie (o 10.30, 13.30,16 i 18). Codziennie ćwiczę (1,5h rower, około godziny bieganie, następnie 6 serii po 40 brzuszków oraz 50 podskoków na skakance.) Tylko nie wiem dlaczego bardzo dużo jem. Od kwietnia nie spożywałam aż tak dużej ilości posiłków. Dzisiaj np. zjadłam 500 g płatków zbożowych Fitness z owocami, bułkę z jogurtem (195g) , 2 udka z 2 pomidorami, 4 kanapki oraz kawałek arbuza (wiem, że to dość głupie pisanie co jadło się przez cały dzień, ale bardzo ważne jest dla mnie, aby przez te wakacje schudnąć do 65 kg i bardzo się tym martwię, że tego nie osiągnę). Moja waga, nie wiem jakimś cudem utrzymuje się, ale niestety nie spada. Czy powodem tego jest to, że za dużo jem? Czy może za dużo ćwiczę lub jem błonnik? Może posiłki spożywam o nieodpowiedniej porze. Pozdrawiam Proszę tylko nie wziąć mnie za desperatkę. Naprawdę bardzo mi zależy, żebym w końcu zaakceptowała siebie.
17 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

 

Witam!
 Twoje zapotrzebowanie energetyczne przy aktualnej aktywności fizycznej (codzienne ćwiczenia po około 2,5 godziny) wynosi ok. 2800kcal. Aby schudnąć 1kg tygodniowo powinnaś spożywać około 1500-1800kcal dziennie.
Dostarczanie mniejszych ilości kalorii doprowadziłaby najpewniej do efektu jo-jo. Twoje wcześniejsze nawyki żywieniowe (2 posiłki dziennie) z pewnością nie pozostały bez wpływu na Twój metabolizm, dlatego też proces odchudzania może nieco wydłużyć się w czasie. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę.
 Zapoznaj się z poniższymi zasadami:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5 razy dziennie lub częściej,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (smażone produkty, masło, margaryna, fast foody),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste,
->aby przyspieszyć metabolizm: ćwiczenia fizyczne, ostre przyprawy (chilli, imbir, cynamon, oregano).
 Bardzo dobrze, że ćwiczysz, aczkolwiek organizm potrzebuje też odpoczynku (powinnaś odpoczywać co najmniej 1 dzień w tygodniu). Po ćwiczeniach aerobowych (rower, bieganie) pamiętaj o rozciąganiu - zapobiegają one kontuzji i zapobiegają nadmiernemu rozrostowi mięśni.
Pozdrawiam 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty