Witam,
zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.
Witam!
Proszę zgłosić się do psychologa - zbada testami osobowość, samodzielnie lub łącznie z psychiatrą zaproponują odpowiednie leczenie: psychoterapia, ew. wsparta lekami z grupy SSRI. To można poprawić! Jeżeli jest jakiś problem z leczeniem komercyjnym, to można tę sprawę załatwić w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego - przynajmniej tak sądzę.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.
Witam,
Zalecałabym rozpoczęcie pracy z terapeutą, który pracuje nad rozwojem osobistym, nad rozwojem kompetencji społecznych, które stanowią klucz do nawiązywania kontaktów społecznych oraz efektywnie stosowane biorą udział w zwiększaniu poczucia własnej wartości; kształtowaniu właściwej samooceny.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Niska samoocena, czy niesatysfakcjonujące kontakty z innymi ludźmi są problemami, które poddają się psychoterapii, a więc "da się to naprawić". Niestety jednak psychika ludzka jest dużo bardziej skomplikowana niż maszyny- nie wystarczy wziąć jej na warsztat i podłubać kilka godzin by cieszyć się rozwiązaniem problemu. Często aby osiągnąć sukces potrzeba wielu spotkań z terapeutą, dzięki którym stopniowo coraz bardziej będzie Pan rozumiał siebie, oraz przyczynę problemu, a także coraz łatwiej będzie Panu radzić sobie z trudnościami. Im szybciej podejmie Pan pracę ze specjalistą, tym szybciej będzie się Pan mógł cieszyć sukcesem. Zwykle terapia trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Często stosowaną praktyką jest jedno godzinne spotkanie w miesiącu, jednak każdy psychoterapeuta pracuje inaczej. Niektórzy mają półtora- lub dwugodzinne sesje, inni przyjmują nawet kilka razy w tygodniu- wszytko zależy od nurtu w jakim pracuje psychoterapeuta, jakich technik używa. Do specjalisty można umówić się "na NFZ" i wtedy Pańskie ubezpieczenie pokrywa całość kosztów. Prywatne spotkania kosztują zwykle ok 100-150zł, w zależności od miasta i od doświadczenia terapeuty. Podane przeze mnie ceny są oczywiście orientacyjne, można znaleźć terapeutę, który przyjmie Pana za 60zł, a doświadczony i uznany profesor zażyczy sobie min. 200zł za godzinę spotkania. Psychoterapeuta nie wypisuje recept, ani nie zaleca leków. Farmakoterapia jest domeną psychiatrów. W przypadku gdy mamy do czynienia z poważnymi zaburzeniami psychicznymi lub chorobą, terapeuta może pokierować Pana do psychiatry, jednak na tyle na ile pozwala mi się rozeznać w Pańskiej sytuacji ta krótka notka nie sądzę, aby w Pańskim przypadku było to konieczne.
Dzień dobry. Powinien Pan skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Niestety tutaj leki nie pomogą, konieczna jest praca nad osobowością. Natomiast częstotliwość spotkań terapeutycznych zależy od diagnozy jaką postawi terapeuta.
Pozdrawiam
http://psychoterapia-krakow.net/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy powinnam udać się do jakiegoś specjalisty, psychologa czy psychoterapeuty? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Dlaczego nie akceptuję siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego borykam się z brakiem pewności siebie? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak radzić sobie z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak leczyć niską samoocenę u 25-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z uczuciem niskiej atrakcyjności? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z dużą nieśmiałością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego nic mi nie wychodzi i jestem pesymistą? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak nauczyć się samoakceptacji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Osobowość unikająca - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Osobowość unikająca (ang. avoidant personality), o
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy