Dlaczego partner chce przerwy?

witam. mam 22 lata, z partnerem jestesmy juz ponad 2 lata. Ostatnio powiedzial mi, ze ma potrzebe bycia samemu. Nie wie na ile czasu i dlaczego. Mowil, ze mnie kocha, ale po prostu chcialby byc na razie sam. O co chodzi? Ja go bardzo kocham i nie wytrzymalabym bez niego tej przerwy.

Dzień dobry.

To, co powiedział Pani partner moim zdanie wskazuje na jego odwagę, szczerość i uczciwość zarówno względem Pani osoby jak i Państwa relacji.
Powiedział to co sądzi i to czego potrzebuje.

Każdemu z nas czasami potrzeba trochę samotności.
Ludzie z definicji są istotami chętnie żyjącymi z innymi, dzielącymi się swoimi uczuciami, doświadczeniami, troskami, ale warto pamiętać również o tym, że każdy z nas czasami potrzebuje chwili wyłącznie dla siebie - spokoju, samotności, ciszy. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego, wręcz przeciwnie.

Zadaje Pani pytanie do specjalistów "o co chodzi?".
Ja kompletnie nie wiem, co Pani na to odpowiedzieć. Myślę, że adresatem tego pytania powinien być Pani partner. Jeśli kogoś kochamy to rozumiemy, a przynajmniej staramy się zrozumieć jego potrzeby, nastroje i zachowania.
W związku z powyższym wysuwam dwie refleksje. Po pierwsze pytania dotyczące tej sytuacji w sposób nad wyraz życzliwy i rozumiejący proszę skierować do chłopaka w odpowiednim momencie i formie (nie polecam sms, maili i rozmów telefonicznych). Kontakt 'twarzą w twarz' jest bezapelacyjnie najlepszy!
Po drugie proszę opowiedzieć o swoich uczuciach, potrzebach i negatywnych emocjach wynikających z opisanej przez Panią sytuację.

Proponuję również rozmawiać, rozmawiać i słuchać siebie nawzajem, a nie tylko wysłuchiwać. Zadawać pytanie, dociekać, być życzliwie zainteresowanym.

Życząc wielu udanych rozmów,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam serdecznie, trudno powiedzieć dlaczego partner chce pobyć sam, myślę, że warto podejść do tego spokojnie, pogodzić się z tym, partner ma do tego prawo, to że chce pobyć sam, jeszcze nie oznacza że chce odejść lub że nie kocha, natomiast zachęcam Panią do konsultacji z terapeutą, żeby na czas kiedy będzie Pani sama dostać wsparcie, porozmawiać o związku, Pozdrawiam

Witam. Mógłbym odpowiedzieć standardowo, że trzeba zachować spokój, porozmawiać z chłopakiem, skierować się do terapeuty itp. To oczywiście prawda. Ale uderzający jest ton Pani zapytania, który brzmi jak wołanie o pomoc: "O co chodzi? Ja go bardzo kocham i nie wytrzymałabym bez niego tej przerwy." Wygląda na to, że ma Pani problem z separacją w relacji, znoszeniem samotności. W związku miłosnym obok wymiaru bliskości i intymności jest wymiar odrębności, samodzielności. Pani akcentuje ten pierwszy aspekt (bliskość), zaś chłopak ten drugi (pobyć samemu). Oba mogą, wręcz muszą, się uzupełniać. Do tego potrzeba trochę dojrzałości. Proszę nad tym popracować.
Pozdrawiam.
Leszek Suligowski.
Psychoterapeuta

Kiedy podejmujemy jakąś decyzję, działanie, robimy to aby osiągnąć jakiś cel, zrealizować jakieś pragnienie. Sądzę, że chęć bycia samemu wyrażana przez Pani partnera również ma jakiś cel, który zna tylko on. Powinna Pani porozmawiać z partnerem o tym czemu chce być sam przez jakiś czas, co chce w ten sposób osiągnąć, co go do tego skłania. Tylko w ten sposób będzie Pani wiedziała "o co chodzi".

Witam,

Myślę, że najprościej będzie szczerze porozmawiać z partnerem i poprosić go o wyjawienie rzeczywistych przyczyn jego zachowania - decyzji o rozstaniu, bo tak należy przecież rozumieć "przerwę".

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek