Dlaczego stresuję się bez powodu?

Mam 13 lat. Nie wiem dlaczego tak jest, ale czuję stres przez cały czas, nie z konkretnego powodu, po prostu czuję stres. Mam taki problem, że strasznie boję się kłótni i martwię się każdą kłótnią tak, że nie mam po niej apetytu, źle się czuję itp.

Taki stres pojawił się w tym roku, na samym początku, i to chyba przez to, że okłamałam przyjaciółkę. W wiedziała o tym druga przyjaciółka i potem, jak kłóciłam się z tą drugą, to ona mnie raz zaszantażowała, że powie o wszystkim tej, którą okłamałam.

No i wtedy poczułam taki uścisk w żołądku i później czułam to przez cały czas. I później zerwałam przyjaźń z tą "przyjaciółką" (tą, która mnie zaszantażowała), bo cały czas się martwiłam itp. - odczułam ulgę. Ale teraz stresuję się bez powodu. Co z tym zrobić?

Witam!

Twoje problemy mogą wynikać z poczucia winy, bo okłamałaś przyjaciółkę, ale także z poczucia krzywdy, że zostałaś szantażowana przez drugą. Myślę, że rozmowa z kimś zaufanym o tym, co odczuwasz mogłaby Ci pomóc.

W trudnych sytuacjach Twój organizm reaguje bardzo silnie, bo silnie odczuwasz emocje. Jeśli jednak Twoje odczucia nie dają Ci spokoju i pomoc bliskich okaże się niewystarczająca, powinnaś skorzystać z pomocy psychologa, np. w szkole, popracować nad swoim lękiem i odczuwanym dyskomfortem.

Przede wszystkim ważne, żebyś nauczyła się, jak reagować na stres i jak sobie z nim radzić. Dzięki temu nie powinnaś mieć problemów w przyszłości.

Pozdrawiam