Mam problem z kontaktami z rówieśnikami. Co się ze mną dzieje?

Witam. Mam 14 lat. Ciągle płaczę, wydaje mi się, że jestem brzydka, nieszczęśliwa okropnie, boję się krytyki innych i słów, którymi mogą mnie zranić, nie potrafię nawiązać rozmowy, a zatem i nowych kontaktów, w ogóle brakuje mi pewności siebie.

Nie czuję się dobrze przy ludziach, których za dobrze nie znam nie potrafię wymyślić tematu do rozmowy ani w ogóle wydobyć z siebie słowa, wydaje mi się, że to co powiem jest bez sensu i że wszyscy mnie ignorują. Mam przyjaciółkę, która wywyższa się - chciałabym zerwać z nią znajomość, ale nie mogę, ponieważ boje się, że jeżeli zerwę z nią konak to inni przestaną już w ogóle ze mną rozmawiać, chodzę z nią do jednej klasy więc to istotne…Nie wiem czy to wszystko minie, bo jestem w trudnym wieku czy po prostu dzieje się ze mną coś niedobrego, po prostu jak pomyślę, że muszę wstać z łóżka, wstać do szkoły to odechciewa mi się żyć.

Już wiele trudnych chwil i sytuacji przeżyłam i z tego też na pewno wyjdę, ale nie wiem czy muszę coś z tym robić czy to po prostu minie. Proszę o szybką odpowiedź. Justyna.

Witam!

Twoje problemy w większości związane są z okresem dojrzewania. Jest to trudny czas zarówno dla psychiki, jak i dla Twojego ciała. Zmieniasz się, Twoje kształty stają się kobiece. Zmieniający się organizm wpływa także na Twoje samopoczucie.

Niska samoocena, nieśmiałość, niskie poczucie własnej wartości, nieakceptowanie swojego wyglądu oraz poczucie nieatrakcyjności, to charakterystyczne w tym wieku odczucia. Myślę, że możesz mimo wszystko troszkę nad sobą popracować. Objawy wieku dojrzewania - szczególnie te związane z wahaniami nastroju - ustają po jakimś czasie. Jest to jednak sprawa indywidualna. Możesz jednak znaleźć dla siebie odpowiednie warsztaty lub treningi, gdzie będziesz uczyła się pracy z ludźmi i lepszej komunikacji. Poradnie psychologiczne mają taką ofertę. Możesz o tym porozmawiać z rodzicami i poprosić ich o pomoc w poprawie Twojego stanu. Masz wtedy szansę na zbliżenie się również do nich.

Mimo poczucia dojrzałości i niezależności, nadal bardzo potrzebni są rodzice i stwarzana przez nich atmosfera czułości i bezpieczeństwa. Z przyjaciółką możesz porozmawiać i powiedzieć jej, co Ci się nie podoba w jej zachowaniu. Masz prawo powiedzieć jej, że jej zachowanie nie do końca Ci odpowiada. Jesteś tak samo wartościową osobą jak ona i również należy Ci się szacunek.

Pozdrawiam