Dlaczego tak dużo mówię do siebie?

Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie, że często zdarza mi się mówić do siebie. Oczywiście jak jestem sam w domu. Mówiąc do siebie konsultuje ze sobą wiele spraw itp. Mam tak od kilku lat, jednak zauważyłem, że od tamtego czasu mam pustkę w głowie. Mam wrażenie, że łatwiej mi się wypowiada na głos, dyskutuje na głos itp niż myśląc. Nie wiem czy to ze względu na to, że przyzwyczaiłem się do mówienia na głos czy jak, ale martwi mnie to trochę. Czy to może być choroba neurologiczna? Pozdr

Szanowny Panie,

Mówienie do siebie może mieć kilka różnych przyczyn i zazwyczaj samo w sobie nie jest uważane za nic szczególnie niepokojącego. Problem zaczyna się dopiero, gdy zaczynają temu towarzyszyć inne objawy.
Mimo to, jeżeli istniejący stan budzi Pana niepokój, to zdecydowanie zachęcam do konsultacji z lekarzem. Pierwszym krokiem może być lekarz pierwszego kontaktu, który będzie w stanie wypisać Panu skierowanie na badania neurologiczne.
Może Pan również odwiedzić psychiatrę (jest możliwość udania się do takiego specjalisty bez skierowania w Poradniach Zdrowia Psychicznego) żeby skonsultować z nim swoją sytuację oraz niepokój, który ona budzi.
Aczkolwiek dodam od siebie, że niektórzy ludzie mają po prostu taką tendencję - można ich określić jako "słuchowców", po prostu lepiej przetwarzają informacje, które usłyszą. Podobnie jak inne osoby muszą coś zobaczyć lub zapisać, albo najlepiej myślą jednocześnie spacerując.
Życzę Panu powodzenia i uzyskania odpowiedzi na nękające Pana pytanie.