Mówienie przez sen u mężczyzny

Witam jestem żonaty i mam kochaną córeczkę, dla żony i dziecka zrobił bym wszystko. Niestety ostatnio zacząłem rozmawiać przez sen. Nie są to zwykłe rozmowy najczęściej mówię gdy dziecko budzi się na mleko, podobno wtedy na nią krzyczę i mówię rzeczy jakich naprawdę nie myślę karze iść dalej spać. Żona jest o to na mnie bardzo zła ja zresztą też gdy mi to mówi, a ja nawet nie jestem sobie w stanie przypomnieć co mówiłem i że nawet się wtedy budziłem bo podobno oczy mam otwarte. proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Jeśli mówienie przez sen zdarza się sporadycznie, to nie powinieneś mieć powodów do obaw. Jeśli natomiast zdarza się często, a do tego dochodzą epizody lunatykowania, wskazana jest wizyta u lekarza.
Najczęstszymi przyczynami mówienia przez sen są między innymi przyjmowanie niektórych leków oraz silny stres. Zastanów się więc, co może je powodować u Ciebie.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
Możliwe, że pana problem spowodowany jest nieświadomymi emocjami, które wracają do pana pod postacią mówienia przez sen lub nieświadomym konfliktem. Polecam wizytę u psychoterapeuty, który pomoże panu zbadać te zaburzenia.
Pozdrawiam
Daniel Filipek

Dzień dobry
Nie pisze pan od jak dawna jest żonaty i od jak dawna jest ojcem, a to wydaje mi się ważne. Są to duże zmiany w życiu każdego człowieka. Narodziny dziecka, to nie tylko ogromna radość dla rodziców, ale też duże obciążenie psychiczne. Zaczynamy sobie zdawać sprawę z odpowiedzialności za tego małego człowieka oraz z tego, że nasze życie uległo nieodwracalnej zmianie. Już nic nie jest takie samo. Prawdopodobnie pana mówienie przez sen to objaw wielu uczuć, które w związku z tą sytuacją pojawiły się w panu. Nie zawsze są to uczucia pozytywne. Jeśli na co dzień nie dopuszcza pan do siebie, że ma pan prawo także czuć te negatywne uczucia, to pojawiają się one w snach. Myślę, że pomogłaby panu rozmowa z terapeutą, z którym mógłby pan dokonać wglądu we własne życie emocjonalne, odnaleźć stłumione emocje i porozmawiać o nich. To na pewno zmniejszy napięcie i pomoże spokojniej przejść przez nową sytuacje życiową. Pozdrawiam serdecznie Elżbieta Schabowska

Są w Panu jakieś napięcia i trudności, które ujawniają się w ten sposób. Być może są to naturalne sytuacje- jeśli córeczka budzi się na mleko, to domyślam się, ze jest niemowlakiem, a sytuacja młodego rodzica, który dopiero uczy się swojej roli a całe jego życie wywraca się do góry nogami jest trudna. Warto pomyśleć, by bardziej przyglądać się swoim emocjom i dopuszczać je do siebie i akceptować (miłość do dziecka mnie przekreśla tego, że czasem można być na nie złym. Tak jak kocha Pan żonę, co nie znaczy, że czasem się Pan na nią nie złości. To normalne) Także mówić o tym, z czym trudno, z czym sobie gorzej radzę, co mnie zaskakuje itp. Wzmacnianie się w roli rodzica trochę trwa. Może Pan też poszukać wsparcia u bliskich, rodziców starszych dzieci itp.