Dlaczego osoba mówi do siebie?

Witam ! Mam pytanie, martwi mnie jedna rzecz otóż to. Mojego brata żona rozmawia do siebie ale w taki sposób że rzeczywiście jakby rozmawiała z druga osobą. Z bratem zostawiliśmy dyktafon żeby nagrać jak to rzeczywiście wygląda. To po odsłuchaniu nagrania byliśmy przerażeni, bo w sposób w jaki jego żona mówi do siebie , jak opowiada jest niepokojące, i takie realistyczne. Dodam że ona już od dawna mówi do siebie. Proszę o pomoc, bo ona nie uda się do specjalisty. Pozdrawiam.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Pisze Pan że od dłuższego czasu to się zdarza, co takiego spowodowało, że dopiero teraz wydaje się to dziwaczne? Czy opisane zachowanie nasila się? Czy ta osoba ma świadomość tego, że mówi do siebie? W jaki sposób komentuje to jeśli zostanie o to zapytana? Czy występują jakieś inne zachowania, które budzą niepokój u jej najbliższych? Jak reaguje rodzina na jej zachowanie? Czy poza mówieniem do siebie rozmawia w sposób logiczny z innymi? Wskazana jest konsultacja psychiatryczna, a odpowiedź na powyższe pytania może być pomocna w czasie pierwszej wizyty.

Podobne objawy mogą wynikać zarówno z trudności emocjonalnych czy braku satysfakcji z życia i nieradzenia sobie z emocjami, ale mogą także sygnalizować poważniejsze trudności czy choroby. Mimo wszystko zachęcam do podjęcia konsultacji lekarskiej (psychiatrycznej).