Dlaczego bliska mi osoba kłamie?

Dzień dobry, mam problem z bratem. Otóż brat ma na głowie bardzo dużo,własna firma, kredyty jednak od pewnego czasu (w sumie trwa to już kilka lat ale teraz to się nasiliło) opowiada historie i sytuacje które po prostu nie miały miejsca. Rzekomo wszyscy go oszukują, czasami dzwoni i mówi coś co nie ma sensu i jest nielogiczne. Jego kłamstwa łatwo da się zweryfikować, jednak wygląda jakby nie odróżniał fikcji (własnych urojeń) od rzeczywistości. Jest to bardzo uciążliwe, czy da to się leczyć?

Dzień dobry. Opisywane przez Pana zachowanie brata wskazuje na to, że mógł on utracić poczucie kontroli nad życiem i usiłować kompensować to w sposób uzasadniający trudności po stronie otoczenia. Warto z nim o tym porozmawiać wprost. Opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach i obawach. Jak najbardziej, można podjąć skuteczne leczenie w postaci psychoterapii. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Szanowny Panie, opisywane przez Pana zjawiska mogą mieć różne podłoża, ale upraszczając sprawę do minimum, kluczowym jest to, czy brat kłamie (w sensie specjalnie kłamie i ma w tym jakiś interes) czy też tworzy w głowie tak jak Pan powiedział urojeniową wersję rzeczywistości. A być może rzeczywistość wygląda tak, że ze względu na brak dokładnych informacji Panu wydaje się, że brat kłamie, a w rzeczywistości mówi prawdę? Takiej wersji tez nie należy wykluczać.
Zachęcam do wizyty u specjalisty (psychologa, psychiatry) i omówienia zagadnienia. Być może znajdziecie sposób, aby namówić brata również na wizytę, aby zbadać swój stan.
Zaburzenia urojeniowe podlegają leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii.
Pozdrawiam

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, lekarzem psychiatrą. Sytuacja którą pan opisuje może mieć wiele przyczyn, potrzebna jest dłuższa rozmowa aby się nad tym zastanowić, ustalić formę pomocy. Proszę porozmawiać z bratem czy chciałby skorzystać z takiej formy pomocy.
Pozdrawiam serdecznie