Dlaczego teraz boję się wody?

Dzień Dobry, Mam dość nietypowy problem. Oduczyłam się pływać, zaczęłam bać się wody. Mam 47 lat. W wieku 13 lat nauczyłam samodzielnie poruszać się na wodzie. Pływałam, potrafiłam przepłynąć parę metrów samodzielnie, ale zawsze musiałam czuć grunt pod nogami. Nie byłam jakimś wielkim pływakiem, bałam się nurkować, ale potrafiłam samodzielnie przepłynąć i to mi wystarczało, żeby czerpać z tego przyjemność. Pływałam w morzu, na basenie i w jeziorze. W wieku 26 lat pojechałam na kolejne wakacje nad Morze Śródziemne i jak zwykle weszłam do morza, żeby popływać. I stało się coś dziwnego, położyłam się na wodę i zaczęło mi się wydawać, że nie potrafię się utrzymać. Wstałam przestraszona i niezadowolona. I od tej pory w zasadzie zaczęłam się bać wody, boję się na nią położyć, co roku jestem gdzieś nad morzem i robię próby. Jeśli się położę czasem to na parę sekund i zaraz wstaję, bo zaczynam się bać. Jest to dla mnie uciążliwe i bardzo przykre. Zazdroszczę tym wszystkim, którzy bez oporu kładą się na wodę i nie boją się. Nie wiem co mi się stało? Bardzo bym chciała z powrotem pływać. Znam osoby, które nie położą się na wodę, ale one nigdy się nie kładły samodzielnie, a ja przecież trochę pływałam?! Czy mam jeszcze szansę to odwrócić czy już za póżno? Bardzo bym chciała, żeby było jak dawniej. Z góry dziękuję za poradę. 47 lat
KOBIETA, 47 LAT 9 miesięcy temu

Szanowna Pani,

"lęk przed niebezpieczeństwem" może być przyczyną Pani problemu, nie korzysta Pani z przyjemności - którą daje kąpiel w wodzie, nie skupia się Pani na metodzie pływania, tylko poddaje się Pani negatywnej treści płynącej w myślach, czuje Pani napięcie, niepokój, strach - taki stan paraliżuje ciało. Proszę spróbować pływać w basenie na zamkniętej powierzchni, na głębokości umożliwiającej kontrolę podłoże stopami, nie wspomina Pani czy to jest też problematyczne? Pomocna byłaby praca w obszarze poznawczym, psychoterapia poznawczo- behawioralna.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś