Dlaczego utrzymuje się obniżone MCV u dziecka leczonego z niedoboru żelaza?

Dzień dobry! Mój synek (15 miesięcy) ma stwierdzoną anemię z niedoboru żelaza i jest leczony od 4 miesięcy. Wyniki poprawiają się, HGB z 8,9 w marcu wzrosło do 11,6 obecnie martwi mnie jednak (lekarz nie umie określić przyczyny) utrzymująca się niska wartość MCV - w marcu wynosiła ona 65,7, w kwietniu 67,1, w maju 70,1, a teraz spadła do 69,7. Od trzech tygodni mamy odstawione żelazo. Czy ten parametr wymaga więcej czasu, aby wrócić do normy? Czy są inne przyczyny obniżenia MCV niż niedobór żelaza? Z góry dziękuję za pomoc. Magda

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Nie ma żadnego powodu do niepokoju. MCV u dziecka od 6. miesiąca do 2. roku życia powinno się zawierać w przedziale 78 - 70 fl . Często do nieporozumienia dochodzi z powodu podawania przez laboratorium norm dla człowieka dorosłego, a nie dla wieku i płci dziecka. W leczeniu niedokrwistości niedobarwliwej najważniejsze jest uzyskanie prawidłowego poziomu hemoglobiny w krwince, który u Pani dziecka powinien się zawierać między 11 a 12 g/dl. Czyli aktualnie jest prawidłowy. Patrząc na badanie morfologii krwi pod kątem niedokrwistości w pierwszej kolejności patrzy się na poziom hemoglobiny. Jeśli jest prawidłowy to małe odchylenia od normy w zakresie parametrów tj. MCV, MCHC, MCH nie są ważne i nie są powodem do niepokoju. Wskaźniki te mają znaczenie przy nieprawidłowym poziomie hemoglobiny, gdzie pozwalają różnicować przyczynę niedokrwistości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.