Dlaczego utrzymuje się obniżone MCV u dziecka leczonego z niedoboru żelaza?

Dzień dobry! Mój synek (15 miesięcy) ma stwierdzoną anemię z niedoboru żelaza i jest leczony od 4 miesięcy. Wyniki poprawiają się, HGB z 8,9 w marcu wzrosło do 11,6 obecnie martwi mnie jednak (lekarz nie umie określić przyczyny) utrzymująca się niska wartość MCV - w marcu wynosiła ona 65,7, w kwietniu 67,1, w maju 70,1, a teraz spadła do 69,7. Od trzech tygodni mamy odstawione żelazo. Czy ten parametr wymaga więcej czasu, aby wrócić do normy? Czy są inne przyczyny obniżenia MCV niż niedobór żelaza? Z góry dziękuję za pomoc. Magda

ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Droga Pani!

Nie ma żadnego powodu do niepokoju. MCV u dziecka od 6. miesiąca do 2. roku życia powinno się zawierać w przedziale 78 - 70 fl . Często do nieporozumienia dochodzi z powodu podawania przez laboratorium norm dla człowieka dorosłego, a nie dla wieku i płci dziecka. W leczeniu niedokrwistości niedobarwliwej najważniejsze jest uzyskanie prawidłowego poziomu hemoglobiny w krwince, który u Pani dziecka powinien się zawierać między 11 a 12 g/dl. Czyli aktualnie jest prawidłowy. Patrząc na badanie morfologii krwi pod kątem niedokrwistości w pierwszej kolejności patrzy się na poziom hemoglobiny. Jeśli jest prawidłowy to małe odchylenia od normy w zakresie parametrów tj. MCV, MCHC, MCH nie są ważne i nie są powodem do niepokoju. Wskaźniki te mają znaczenie przy nieprawidłowym poziomie hemoglobiny, gdzie pozwalają różnicować przyczynę niedokrwistości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy dziecko choruje z niedoboru żelaza?

Witam, mam synka 3 letniego, odkad poszedł do przedszkola cały czas jest przeziębiony.Miał robione badania na alergię nic nie wykazało. Zrobiłam mu na polecenie lekarza badanie z krwi i wynik wyszedł następująco: MCH-26,2( norma 27,0-34,0), MCHC 31,37(norma 32,0-36,0), RDW 15% (norma nie większe niż 15), MPV 7,7(norma 9,0-10,9) EOS% 5,6(norma 1,0-5,0), z tego co zdążyłam sie zorientować to synek ma niedobór żelaza czy faktycznie?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to niedobór żelaza?

Witam, mam 22 lata, jestem 3 miesiące po porodzie. W ciąży miałam anemię, po porodzie anemii już nie mam, ale jestem bardzo rozkojarzona, jakaś rozbita, w uszach mi dziwnie jakoś, senna (ziewam cały czas), mam bóle z tłu głowy (jakby mi ta głowę zwierało), zawroty głowy, czasami czuję się nieprzytomna... Do tego mam puls cały czas ok. 100, kardiologicznie jest ze mną wszystko OK, neurologicznie też. 23.10.2009 robiłam morfologię: wbc 6,4 (4-10), hct 35,7 (36-45), mcv 82,1 (83-98), żelazo 29 (50-150). Teraz powtarzałam (18.12.2009): wbc 5,5 (4-10), mcv 80 (83-98), ferrytyna 12,50 (10-291. Poziom ferrytyny mam niski, ale w granicach norm. Czy moje objawy mogą być przez niskie żelazo? Czy szukać jakiejś innej przyczyny?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam!

Wyniki z października wskazują na niedobór żelaza. Jeśli nie była Pani leczona, najprawdopodobniej problem nadal istnieje. Sugeruje to obniżona średnia objetość krwinki czerwonej (MCV). Poziom ferrytyny mieści się w normie, lecz jest niski, co wskazuje na niskie zasoby żelaza w organizmie.

Nie można stwierdzić, że nie ma Pani niedokrwistości, gdyż nie podała Pani stężenia hemoglobiny, na podstawie którego rozpoznajemy chorobę.

Opisane objawy moga być wynikiem niedoboru żelaza. Nie można jednak wykluczyć innej współistniejącej przyczyny.

Doradzam wizytę u lekarza z aktualnym wynikiem morfologii krwi oraz stężenia żelaza w surowicy.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty