Dlaczego waga nie spada pomimo małej ilości kalorii?

Witam, od około 2 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Dionelle. Nie spowodowało to tycia, ale od zawsze chciałam pozbyć się nieco tkanki tłuszczowej i od 2,5 miesiąca jestem na deficycie kalorycznym, ćwicze i mam sporo ruchu poza ćwiczeniami, a mimo to nie chudnę. Jak ostatnio robiłam badanie TSH to było wszystko w porządku. Powinnam wykonać jakieś badania hormonalne? Czy to estrogen zawarty w tabletkach blokuje proces spalania i powinnam zmienić tabletki? Ruszam sie, piję dużo wody, ćwicze, jem zdrowo i mniej kalorycznie ( naprawdę tego pilnuje), używam cynamonu, imbiru i kurkumy, ostrych przypraw ( wszystko na przemian i po trochu, żeby pobudzić metabolizm) i już opadam z sił nie widząc efektów, nie wiem co mam zrobić. Jeżeli chodzi o rodzaj ćwiczeń to wykonuję interwały/ćwiczenia z własną masą ciała i około 2h spacerów dziennie.

Witaj,

Rozumiem, że prowadzisz zdrowy tryb życia, zwracasz uwagę na swoją dietę i regularnie ćwiczysz, ale pomimo tego nie widzisz spadku masy ciała. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiej sytuacji.

Przede wszystkim, istotne jest zrozumienie, że proces redukcji masy ciała to nie tylko kwestia kalorii. Czasami organizm może reagować na deficyt kaloryczny przez obniżenie tempa przemiany materii. W takiej sytuacji, organizm oszczędza energię, co utrudnia proces redukcji. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dopasować kaloryczność diety.

Drugim czynnikiem, który może wpłynąć na proces utraty masy ciała, jest stres. Badania wykazują, że stres może prowadzić do zwiększenia poziomu kortyzolu, hormonu, który może wpływać na spowolnienie procesu spalania kalorii i prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jeśli chodzi o kwestię antykoncepcji, to nie ma jednoznacznych dowodów na to, że hormony antykoncepcyjne hamują proces utraty masy ciała. Jednak, jeśli masz wątpliwości co do wpływu antykoncepcji na Twoją figurę, warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić alternatywne opcje.

Wreszcie, warto wziąć pod uwagę indywidualną różnorodność metaboliczną każdego organizmu, ponieważ tempo przemiany materii może się różnić między ludźmi.

Zalecam, abyś skonsultowała się z dietetykiem, aby pomógł Ci zidentyfikować potencjalne przyczyny braku utraty masy ciała, zaproponował ewentualne dodatkowe badania i opracował plan, który będzie skuteczny w Twoim przypadku.

Jeśli pojawią się dodatkowe pytania to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

mgr Klaudia Ułamek

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o mnie oraz lokalizacją i opiniami pacjentów ->

https://dietetyk-czestochowa-dietetyk-kliniczny-psychodietetyk.business.site?copy