Dlaczego ząb zrobił się szary?

Dzień dobry, chciałam zapytać o możliwe przyczyny zmiany koloru zęba na szarawy. Kilkanaście lat temu w jedynce miałam założoną plombę dość blisko nerwu, na tym zębie również występowały białe plamki, które dwa miesiące temu usunęłam za pomocą ICON. Po tym zabiegu zauważyłam różnice w kolorze jedynek (możliwe, że wcześniej też była, ale przez białe plamki to nie rzucało się w oczy). Jakiś czas temu również ta jedynka pulsowała i pobolewala przy nadgryzaniu. Jednak po wizycie u stomatologa, zrobieniu zdjęcia, ząb nie został przeleczony kanałowo - wg stomatolog nie ma na razie do tego podstaw, została mi wymieniona jedynie plomba, gdyż była rozszczelniona. Jednak dalej widzę różnicę w kolorze. Czy da się to jakoś zlikwidować? W zębie nie ma żadnej próchnicy więc nie wiem skąd się bierze ta różnica w kolorze, ewentualnie jakie badanie pozwoliłoby ustalić przyczynę jeśli ma zdjęciu nic nie wyszło? Stomatolog uznała, że po wymianie plomby różnica jest mniejsza, jednak dla mnie bez zmian.
KOBIETA, 28 LAT 10 miesięcy temu

Jeżeli próchnica była głęboka to mogło dojść do obumarcia zęba. Trzeba wykonać badanie tomograficzne bo tylko obraz 3D pozwoli wiarygodnie ocenić tkanki korzenia i kości otaczającej ząb. Napisała Pani że ząb pulsował więc jest to objaw stanu zapalnego toczącego się w środku zęba. Najczęściej leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest leczenie endodontyczne pod mikroskopem na jednej wizycie. Kolor ma szansę się poprawić ale biorąc pod uwagę duże wypełnienie które było w tym zębie jest on znacznie osłabiony i najprawdopodobniej będzie konieczna korona aby zabezpieczyć ząb przed złamaniem. Nowoczesna protetyka jest w stanie odwzorować idealnie kolor i anatomię zęba obok więc nie ma obawy że będzie różnica pomiędzy zębami. Najważniejsze aby wykonać dokładną diagnostykę w gabinecie i odpowiednio zaplanować całe leczenie.