Dobra dieta: jak szybko i skutecznie schudnąć?

Witam, mam kilka pytań odnośnie odchudzania. Mam na imię Sylwia, mam 22 lata,158 cm wzrostu i 65 kg wagi. Obecnie przebywam w UK, gdzie uczę się i pracuje, dlatego nie mam czasu na typową aktywność fizyczną. Wcześniej podejmowałam różne próby walki ze zbędnymi kilogramami, które za każdym razem kończyły się efektem jo-jo. Przeważnie były to diety oczyszczające, owocowo-warzywne, białkowe lub po prostu zjadane mniejsze porcje każdego posiłku. W mojej rodzinie nigdy nie wstępowała otyłość, choć zdarzają się osoby z dość sporą nadwagą. Nigdy nie byłam o diabetyka, ani żadnego lekarza, który mógłby mi pomóc z tym właśnie problemem, gdyż zawsze sama układałam sobie diety i plany odchudzania. Moim największym problemem są słodycze, które często dominują nad codziennymi posiłkami. Mój organizm nie potrzebuje zbyt wiele jedzenia, bo czasem 500 kcal dziennie w zupełności mi wystarcza i myślę, że potrafię się zdrowo odżywiać. Niestety jednak nie potrafię utrzymać wagi głównie przez przeróżne smakołyki i frykasy. Chciałabym zapytać, czy stosując dietę 500 kcal dziennie i robiąc, np. 100 brzuszków codziennie (bo na tyle ostatecznie znajdę czas i motywację), uda mi się zrzucić 10 kg w 10 tygodni? Czy taka dieta jedynie spowolni mój metabolizm, co w efekcie da mi tylko zastój wagi lub nawet jej wzrost? Bardzo proszę o radę, gdyż bardzo zależy mi na czasie i efektach, jak również na tym, żeby nie zniszczyć sobie zdrowia nieodpowiednim podejściem i działaniem. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Droga Sylwio,
Zapotrzebowanie energetyczne organizmu opiera się na dwóch zasadniczych elementach takich jak podstawowa przemiana materii oraz aktywność fizyczna. Podstawowa przemiana materii to najniższy poziom przemian energetycznych organizmu zużywanych na podstawowe procesy życiowe  jak: oddychanie, praca serca, krążenie krwi, odbudowa, czynność mięśni, praca układu nerwowego czy utrzymanie stałej temperatury ciała. Twoja podstawowa przemiana materii wynosi 1256,5 kcal! Uprawiając aktywność fizyczną, Twój organizm również potrzebuje energii choćby do pracy mięśni. Spożywając więc tylko 500 kcal dziennie, narażasz swój organizm na wyniszczenie, prowadzące do poważnych problemów zdrowotnych. Twoja idealna masa ciała wynosi 54 kg. Abyś mogła zrzucić nadprogramowe 10 kilogramów bez efektu jo-jo, potrzebujesz 2,5 miesiąca racjonalnej, dobrze zbilansowanej diety. Oto kilka zasad zdrowego odżywiania:

  • Jadaj  5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co 3 godziny ) – przyspieszysz metabolizm organizmu.
  • Spożywaj węglowodany złożone – ciemne pieczywo, warzywa, pełnoziarniste  makarony oraz ryż, grube kasze, płatki owsiane, otręby pszenne – produkty te wolniej wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, a dodatkowo są bogate w błonnik pokarmowy, dając uczucie sytości na dłużej.
  • Jedz 2 razy dziennie chude produkty białkowe: jogurty naturalne, chude mleko 2%, kefiry oraz chude sery twarogowe, nadające się znakomicie jako baza do różnych past idealnych na śniadanie.
  • Na obiad wybieraj chude mięso (kurczak , indyk, cielęcina, chuda wołowina, królik), chude ryby : dorsz, pstrąg, mintaj , lin. Połowę talerza powinny stanowić warzywa, ¼ mięso i ¼ węglowodany w postaci ryżu, makaronu lub kaszy.
  • Nie bój się tłuszczy. Spożywaj tylko te o dobrej jakości głównie tłuszcze roślinne, np. oliwa z oliwek. Dodawaj je do potraw już gotowych w ilości jednej łyżki.
  • Unikaj słodyczy, chipsów, i fast foodów. Nie mają one żadnej wartości odżywczej.
  • Gotuj na parze, w wodzie , piecz w piekarniku, duś.
  • Zamiast soli stosuj zioła i łagodne przyprawy.
  • Pij 1,5 – 2 litrów wody niegazowanej dziennie.
  • Nie podjadaj między posiłkami.

Jeżeli brak ci silnej woli, radzę zgłosić się do dietetyka w celu ustalenia indywidualnego zapotrzebowania, a przed wizytą zrobić podstawowe badania.