Czy to są wykręty?

Ludzie często twierdzą, że próbowali już wszystkich możliwych diet, ale i tak nie schudli. Czy to możliwe? Czy mogą istnieć osoby jedzące np. same warzywa, a i tak z nadwagą, czy to po prostu wykręty?
ponad rok temu

Najgorszym sposobem na zrzucanie kilogramów jest wieczne przebywanie na diecie. Ciągłe odchudzanie, szczególnie za pomocą nieracjonalnych diet, ograniczania liczby posiłków lub wykluczania niektórych produktów z diety, sprawia, że nasz organizm drastycznie spowalnia metabolizm, a to sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej. Jest to naturalny mechanizm obronny chroniący przed głodem i umożliwiający przetrwanie w warunkach braku pożywienia. Gdy rozpoczynamy dietę, organizm po pewnym czasie zaczyna oszczędzać tkankę tłuszczową, czemu dodatkowo towarzyszą napady apetytu mające na celu pobranie ,,energii’’. Po zakończeniu diety taka zwolniona przemiana materii utrzymuje się jeszcze przez pewien czas, co często jest przyczyną tzw. efektu jo-jo pojawiającego się, gdy od razu wracamy do normalnego jedzenia. Jedynym ratunkiem na przerwanie tego błędnego koła jest pobudzenie metabolizmu – nie można przecież przez całe życie być na diecie 1000 kcal. Można to osiagnąć poprzez zwiększenie liczby posiłków do 4–5 w ciągu dnia i         niepodjadanie między nimi. Posiłki powinny zawierać niewiele tłuszczu, a dużo błonnika i węglowodanów złożonych, pochodzących z pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców. Metabolizm pobudza również aktywność fizyczną. Gdy będziemy postępować według zasad racjonalnego żywienia, z pewnością nie będą potrzebne nam żadne ,diety cud.