Ile kobiet utrzymuje wagę po odchudzaniu bez efektu jo-jo?

Słyszałam, że efekt jo-jo powoduje, że ważymy jeszcze więcej niż przed odchudzaniem. Zastanawiam się, czy w ogóle warto się męczyć... Jaki mniej więcej procent odchudzających się kobiet utrzymuje swoją nową wagę?
ponad rok temu

Efekt jo-jo często pojawia się u osób, które zaraz po skończonej kuracji odchudzającej wracają do dawnych nawyków żywieniowych. Tymczasem podczas odchudzania spowalnia się metabolizm organizmu, co jest naturalnym mechanizmem chroniącym organizm przed głodem i umożliwiającym przetrwanie w warunkach braku pożywienia. Po zakończeniu diety taka zwolniona przemiana materii utrzymuje się jeszcze przez pewien okres, nawet do kilku tygodni. Dlatego od diety należy odchodzić stopniowo, zwiększając kaloryczność posiłków o 100–200 kcal tygodniowo.

Każda kolejna dieta powoduje, że orgaznim jeszcze drastyczniej ogranicza zużycie energii i w większym stopniu magazynuje tłuszcz. Z obserwacji dr Białkowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że wśród osób otyłych po 2 latach od zakończenia terapii odchudzającej połowa powraca do poprzedniej wagi. Nie oznacza to, że nie warto podejmować prób, a jedynie, że odchudzać należy się ,,mądrze” – utrata nadmiernej masy ciała przynosi bowiem ogromne korzyści zdrowotne. Dietę należy zaplanować na dłuższy czas, najlepiej pod okiem specjalisty, który dopasuje ją do naszych potrzeb. Tempo chudnięcia nie powinno być szybsze niż 0,5–1 kg tygodniowo. Tylko racjonalna, odpowiednio połączona z ruchem dieta może być na dłuższą metę skuteczna.